PRZEPROWADZKA DO IRLANDII I KILKA ABSURDÓW

Irlandia to bardzo dziwny kraj w porównaniu do reszty Europy, prócz specyficznego klimatu jest tu wiele rzeczy które dziwią przeciętnego europejczyka, ale zacznijmy od początku.

KLIMAT
Kiedy reszta Europy cieszy się nadchodzącym latem i upałami, Irlandczycy nadal kąpią się w kałuży. Jest wilgotno, mokro, mgliście i wietrznie. Może nie bez przerwy, bo zdarzają się dni kiedy nie ma deszczu i świeci słońce, co jest wręcz dziwne dla tego klimatu, ale nie ma tygodnia kiedy by go nie było. W ciągu dnia pogoda potrafi zmienić się diametralnie i nie wiesz czy jesteś na wczasach w Bułgarii czy w lesie deszczowym. Z tego też powodu jest tu tak soczyście zielono. Zastanawiam się ile określeń na kolor zielony mają rodowici Irole, bo odcieni tego koloru jest tu całe mnóstwo, co czyni Irlandię niezwykle urokliwą krainą. My mieszkamy niemal nad samym morzem, gdzie w dodatku teren jest bardzo górzysty (jak cała Irlandia), co sprawiło, że zakochałam się w tych widokach.

RUCH LEWOSTRONNY 
Fakt nie jestem tu długo, ale wątpię żebym po ponad 20 latach życia w kraju gdzie ruch jest prawostronny a kierownica w aucie po lewej, przyzwyczaiła się do czegoś odwrotnego. Ponadto piętrowe autobusy szusujące po wąskich i krętych jak nasza zakopianka drogach przyprawiają mnie o zawrót głowy. Słyszałam nawet o takich, które wręcz zahaczają o przydrożne mury podczas jazdy...
DWA KRANY 
Z tym absurdem jak i z ruchem lewostronnym zetknęłam się już parę lat temu na wycieczce w Londynie. Z jednego leci lodowata woda, z drugiego wrzątek. Głównym zamysłem wydaje się być napuszczenie wody do zlewu i mycie rąk w ten sposób, co jest niesłychanie niepraktyczne i w dodatku czasochłonne (znów przykład slow life). W internecie znalazłam informację, że pomysł ten pochodzi jeszcze z czasów kiedy Irlandczycy korzystali z deszczówki, chodziło o to że zimna woda była brana ze zbiornika umieszczonego na dachu który zbierał deszczówkę a  kran z ciepłą wodą podłączony był do bojlera pod zlewem. Co mnie jeszcze zdziwiło jeśli chodzi o inżynierię hydrauliczną w Irlandii to dziwaczna aparatura pod prysznicem. Zapomnijcie o zwyczajnej baterii z jedną wajchą podnoszoną do góry. Tu wodę włącza się przed wejściem do łazienki specjalnym przyciskiem, a pod prysznicem jest włącznik jak do kompa 😄 plus dwa pokrętła. I nie są to pokrętła od ciepłej i zimnej wody... Z pozoru jeden tak wygląda, jednak w praktyce się nie sprawdza. Więc branie prysznica to również jedna wielka loteria, nie wiesz czy poleci wrzątek czy zamienisz się w Eskimosa. Plusem jest to, że woda tutaj nadal jest darmowa.

Pub w Dublinie
WSZECHOBECNE PUBY
Nie ma wsi w której nie byłoby pubu, może nie być kościoła, ale pub musi być. Sama nad jednym mieszkam, ale nie są to o dziwo puby z jakimi mamy do czynienia w Polsce. Tutaj panuje pełna kulturka i domowa atmosfera. Nie ma awantur i pijaków. Pub czynny jest najpóźniej do północy, potem wszyscy idą grzecznie spać. 

BRAK KONTAKTÓW W ŁAZIENCE
Wymóg ze względów bezpieczeństwa, co z bezpieczeństwem ma mało wspólnego, bo jak ktoś będzie chciał wsadzić palec do gniazdka to i tak wsadzi. Ponadto do każdego gniazdka obok umieszcza się osobne włączniki. Niby mam się czuć bezpiecznie, a czuje się jakby inkwizycja siedziała mi na plecach. Aha no i trzeba pamiętać, że do wszystkich normalnych urządzeń elektronicznych wyprodukowanych w innych częściach Europy trzeba mieć przejściówki na irlandzkie gniazdka. 

OKNA OTWIERANE NA ZEWNĄTRZ
Tak. Na zewnątrz. Jeśli mieszkasz na pierwszym piętrze to pół biedy bo bierzesz drabinę i myjesz je stojąc na zewnątrz. Gorzej jak mieszkasz gdzieś wyżej. Tu się okien dla Jezusa na święta nie myje. Od tego jest deszcz, więc jeśli nie lubisz smug i strug na szybie to zamontuj sobie zasłonki. Nic na to nie poradzisz. Podobno istnieją firmy zajmujące się myciem okien, ale to tylko pogłoski, inna teoria głosi że za mycie Twoich okien odpowiedzialny jest landlord od którego wynajmujesz mieszkanie. Ale kto by się tam oknami przejmował, lepiej napić się Guinnessa.

JĘZYK
Bardziej chodzi mi tutaj o powitanie, które brzmi jak totalny bełkot nawalonego żula spod osiedlowej meliny. Kiedy mnie uczono w szkole powitania w stylu Hey, how are you? wmówiono mi, że rozmówca zawsze oczekuje odpowiedzi. Tutaj wygląda to zupełnie inaczej i brzmi mniej więcej tak: hejhołaju, mówione w bardzo szybkim tempie, zawsze na powitanie i bez oczekiwania odpowiedzi. Z jednej strony miłe, z drugiej dezorientujące. W takiej sytuacji najlepiej odpowiadać tym samym. Irlandczycy wyrzucają z siebie słowa w taki sposób jakby mieli masową wadę wymowy i seplenili całe życie. 

LUDZIE
Generalnie ludzie w Irlandii są bardzo mile nastawieni, uczynni, uśmiechnięci, a na ulicy zawsze się przywitają. Żyją bezstresowo i nigdzie się nie spieszą, co niestety jednocześnie jest ich główną wadą, ponieważ nie są zbyt punktualni. Pojęcie czasu w Irlandii jest bardzo względne, więc jeśli umawiasz się z kimś na 18, nie oczekuj że będzie na czas. Swoista filozofia Irlandczyków polega na dwóch stwierdzeniach „mogło być gorzej” i „nie ma się o co martwić”.
Drugą rzeczą którą można zakwalifikować pod ten punkt jest przechodzenie na czerwonym świetle, nawet gdy w pobliżu jest Garda (irlandzka policja). Źródła podają, że nawet oni nie przestrzegają czerwonych świateł na przejściach dla pieszych.
Jest jeszcze jedna rzecz którą zauważyłam w Irlandii, mianowicie to, że Irlandczycy są naródem brudasów, albo to ja przywiązuję zbyt dużo uwagi do estetyki. Wydaje mi się, że oni zwyczajnie nie dbają o siebie, czego dowodem jest niechlujny wygląd (w tym spory odsetek otyłych ludzi), niechlujne ubrania (w piżamie na ulicę? żaden problem!) oraz wszędobylska wilgoć, zwłaszcza w łazienkach.

Mimo tych wszystkich dziwactw, oceniam Irlandię na duży plus. Miałam jeszcze dodać punkt o jedzeniu ale chyba powstanie z tego osobny post, gdyż jest tu sporo dziwnych rzeczy jak np. frytki z octem lub chleb sodowy. Jeśli chodzi o pracę to wbrew temu co mówi wielu ludzi, nam udało się znaleźć po 3 dniach od przylotu. Z autopsji mogę powiedzieć, że pracę trzeba wychodzić, tzn. tak długo roznosić CV dopóki nie zadzwonią. Nie warto aplikować przez internet, gdyż w 90% nie ma odpowiedzi, ale warto sprawdzać portale z ogłoszeniami o pracę. Lepiej jest zanieść CV osobiście bezpośrednio do firmy i jeśli będziesz mieć szczęście, trafisz robotę jeszcze tego samego dnia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger