IRLANDIA - PIERWSZE KROKI ZAGRANICĄ, JAK SKONSTRUOWAĆ CV, DOKUMENTY, SPRAWY URZĘDOWE, PRACA

Od jakiegoś czasu myślisz o wyjeździe zagranicę do pracy, ale nie wiesz od czego zacząć? Irlandia jest w miarę przyjaznym krajem i wbrew wielu opiniom o pracę wcale nie jest trudno. W końcu to Polska 2 😂. Wystarczy choć trochę znać język angielski. Pracując nawet za najniższą krajową (9,25 euro/h) jesteś w stanie pozwolić sobie na znacznie więcej niż w Polsce i nie wegetujesz przy tym z miesiąca na miesiąc, a jeszcze jesteś w stanie coś odłożyć. 
W niniejszym poście postanowiłam zebrać wszelkie niezbędne informacje, które znacznie ułatwią Ci start w nową rzeczywistość i pomogą Ci w ogarnięciu urzędowych spraw związanych z legalną pracą i życiem w Irlandii. Pamiętaj tylko, że przeprowadzka do innego kraju to proces do którego należy się odpowiednio przygotować, oczywiście możesz jechać w ciemno z jedną walizką, jednak warto mieć przed wyjazdem jakiś punkt zaczepienia, choćby znajomych u których można się przekimać kilka nocy, podstawową wiedzę o prawie w Irlandii oraz niezbędną znajomość języka angielskiego.


 1. Pierwszy krok to pozamykanie wszystkich zaległych spraw w Polsce. Zarówno tych urzędowych jak i osobistych oraz dodatkowo wykonanie kompletu badań lekarskich (dentysta, morfologia krwi, alergie, ginekolog itp.). Jeśli planujesz wyjazd na kilka miesięcy, nie musisz od razu likwidować konta w banku, ani pozbywać się telefonu na abonament. Natomiast jeśli planujesz wyjazd na kilka lat, warto pozamykać sprawy, które wiążą się z upłynnianiem pieniędzy. No chyba, że wyjeżdżasz dlatego, że komornik Ci siedzi na karku i nie masz z czego spłacać rachunków. 
 2. Drugim krokiem jaki musisz zrobić to zebrać trochę oszczędności jeszcze przed wyjazdem, związane to jest z wynajęciem mieszkania/pokoju i wyżywieniem przez pierwszych kilka tygodni. Wiem, że to trudne do zrealizowania, więc jeśli nie masz możliwości odłożyć, zwróć się o pomoc do kogoś z rodziny, po kilku tygodniach pracy będziesz w stanie spłacić zobowiązania. W Irlandii wynajmem mieszkań zajmują się tzw. landlordzi. Co jest istotne będziesz zobligowany do zapłacenia czynszu za pierwszy miesiąc z góry oraz do opłacenia depozytu czyli kaucji. 
 3. No dobra, powiedzmy że jesteś już na miejscu i co dalej? Udało Ci się ogarnąć pierwszą pracę na zmywaku, masz gdzie mieszkać, ale nadal jesteś tu jakby nielegalnie i pracujesz nielegalnie. Twój cel po przyjeździe to wyrobienie numeru PPS (Personal Public Service Number), coś takiego jak u nas PESEL czy NIP. Potrzebny praktycznie do wszystkiego. Aby wyrobić PPS potrzebujesz kompletu dokumentów: list od landlorda z potwierdzeniem Twojego miejsca zamieszkania w Irlandii, list od pracodawcy z rekomendacją, że jesteś zdolny do pracy, oraz rachunek np. za prąd wysłany pod Twój adres. Po około tygodniu od wizyty w urzędzie otrzymasz specjalną kartę z nadanym numerem PPS (zdjęcie robią Ci skanerem na miejscu), z tym udajesz się do pracodawcy, który zgłasza Cię do urzędu podatkowego i odprowadza za Ciebie składki na ubezpieczenie.

  tak wygląda karta z numerem PPS
 4. Kiedy masz już to wszystko ogarnięte, pora założyć konto bankowe. Ale niestety nie jest to takie proste jak u nas. Banki są chyba najbardziej biurokratycznymi miejscami w Irlandii. Przed wizytą zbierz wszystkie dokumenty które udało Ci się wyrobić w Irlandii tj. PPS, potwierdzenie z pracy, payslipy (tzw. odcinek wypłaty), rachunek za prąd z Twoim adresem, cokolwiek zdołasz. Dopiero potem możesz iść złożyć wniosek o założenie konta do banku. Nie będę tutaj wymieniać ofert bankowych, ponieważ niewiele się od siebie różnią. Nie myśl też sobie, że złożysz wniosek i na tym się skończy. To by było za proste. Po złożeniu wniosku, bank do Ciebie zadzwoni i zostaniesz umówiony na spotkanie z przedstawicielem. Dopiero po weryfikacji danych i rozmowie możesz liczyć na otwarcie rachunku.

  Bankomaty tego banku są wszędzie
  w obrębie mojej miejscowości.
To tak w skrócie jeśli chodzi o formalności i dokumenty. Oczywiście jest tego trochę więcej, sama jeszcze nie do końca się w tym wszystkim orientuję. W moim przypadku zebranie dokumentów potrzebnych do wyrobienia PPS zajęło miesiąc od dnia przylotu. Pracę również znalazłam na miejscu, po prostu chodząc, pytając i roznosząc CV, udało się po trzech dniach, nie jest to praca marzeń, ale na początek musiałam się gdzieś załapać. Mimo to nadal nie załatwiłam wszystkiego. Z tego co wiem to można się jeszcze postarać o Medical Card, czyli kartę uprawniającą do korzystania z opieki zdrowotnej w nagłych przypadkach, wydaje mi się że jest to odpowiednik naszego EKUZ-a . Niestety w Irlandii za każdą wizytę u lekarza trzeba płacić, mimo że jest się ubezpieczonym. Dlatego na początku postu wspomniałam o komplecie badań. Zrób sobie przegląd całego organizmu, bo po co masz płacić za np. wyrwanie zęba, skoro w Polsce robią to za darmo ;)

Jeśli chodzi o załatwienie pracy w Irlandii, po pierwsze MUSISZ mieć CV skonstruowane w języku angielskim najlepiej w kilku wersjach, w zależności od stanowiska o jakie będziesz się ubiegać oraz przygotuj się na pisanie cover letter czyli listu motywacyjnego. Wielu pracodawców będzie od Ciebie tego wymagać. CV w irlandzkim stylu znacznie różni się od tego w Polsce, więc podaję w skrócie co musi się z nim znaleźć.

Co powinno zawierać prawidłowo skonstruowane CV w języku angielskim?

 • Twoje zdjęcie (twarz, profil, portret)
 • Twoje dane, czyli: imię, nazwisko, adres zamieszkania w Irlandii (szukasz pracy w Irlandii więc na co komu polski adres, posłuż się adresem znajomych jeśli Ci pozwolą), Twoja data urodzenia, narodowość, numer telefonu, adres e-mail. 
 • krótki opis Twojej osoby tzw. personal profile - kim jesteś, jaką jesteś osobą, co robisz, co lubisz, w jakiej branży masz doświadczenie. Kilka zdań, nic więcej.
 • Key skills - czyli kluczowe umiejętności - kluczowe cechy Twojej osobowości, co potrafisz robić, jakie maszyny lub programy obsługiwać. Najlepiej wypunktowane. 
 • Work experience - doświadczenie zawodowe, poprzednie miejsca pracy - wymieniasz od ostatniego do najstarszego, z uwzględnieniem krótkiego opisu zakresu obowiązków. 
 • Education - czyli wykształcenie, wymieniasz również od ostatniej ukończonej szkoły. 
 • Dodatkowe informacje, takie jak posiadanie prawa jazdy czy znajomość języków obcych umieszczasz w punkcie Additional Information 


Przy szukaniu pracy warto skorzystać z pośredników, czyli agencji pracy lub szukać bezpośrednio na stronach z ogłoszeniami. Polecam też poszukać na facebooku grup z ofertami pracy, jest ich całe mnóstwo.
Poniżej zamieszam kilka przydatnych linków, z których sama korzystałam szukając pracy.
1) http://www.welfare.ie/en/Pages/jobseekers_home.aspx - irlandzka agencja pracy
2) http://www.jobs.ie/ - serwis z ogłoszeniami
3) https://ie.indeed.com/ - serwis z ogłoszeniami


Na koniec życzę wszystkim czytelnikom szczęśliwego znalezienia pracy i udanego startu w Irlandii. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger