OLEJ KOKOSOWY - FAKTY I MITYDziś na tapecie olej kokosowy, o który ostatnio toczy się istna wojna. Jedni przypisują mu cudowne właściwości, przez innych jest wręcz demonizowany. Jak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się zatem z bliska jego budowie chemicznej, właściwościom i zastosowaniu. 
Kokos i wyroby kokosowe od tysięcy lat są wykorzystywane w codziennej diecie w krajach tropikalnych. Owoc kokosa otrzymuje się tam z drzewa Cocos nucifera, a jego nazwy w różnych lokalnych językach oznaczają „drzewo życia / drzewo tysiąca zastosowań”. Natomiast palma kokosowa jest wykorzystywana na bardzo wiele sposobów – wszystkie jej części są użyteczne. Stanowi ona ważny czynnik gospodarczo-ekonomiczny tych regionów.


Tak wygląda produkcja oleju kokosowego w azjatyckiej fabryce:DOBRY BIO OLEJ KOKOSOWY KUPISZ TUTAJBudowa i skład chemiczny

Na początek wyjaśnijmy sobie jakie mamy rodzaje tłuszczów. Poniżej przedstawiłam podział tłuszczów na 3 podstawowe rodzaje:
  • nasycone kwasy tłuszczowe - to kwasy tłuszczowe nie zawierające podwójnych wiązań między atomami węgla w cząsteczce. W warunkach normalnych są zwykle białymi ciałami stałymi. Ich źródłem są: masło, smalec, tłuszcze zwierzęce, olej kokosowy i olej palmowy.
  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe - występują w znacznych ilościach w oleju rzepakowym czy oliwie z oliwek (omega 9), ten typ tłuszczu sprzyja utrzymaniu właściwych proporcji cholesterolu (frakcje HDL i LDL) we krwi,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe - odgrywają ważną rolę w żywieniu człowieka. Należą do nich niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – omega 6 i omega 3. Ich źródłem są oleje roślinne (m.in. olej lniany, olej słonecznikowy, olej sojowy czy olej kukurydziany). Dostarczają ich w dużych ilościach także ryby morskie i algi.
Powód dla którego olej kokosowy cieszy się złą sławą dotyczy jego profilu kwasów tłuszczowych. Tutaj możemy podziękować wspaniałomyślnej organizacji AHA (American Heart Association’s) za pranie mózgu i wmówienie ludziom, że powinni unikać tłuszczów a jeść węglowodany, najlepiej te wysokoprzetworzone. Tak naprawdę około 8%  zawartości oleju kokosowego to kwasy tłuszczowe nienasycone (czyli tzw. „dobre”), a aż w 92% procentach są to kwasy tłuszczowe nasycone. Teoretycznie te kwasy, spożywane w nadmiarze przyczyniają się do rozwoju chorób serca i układu krążenia. W praktyce jednak okazuje się, że nawet kwasy tłuszczowe nasycone mogą mieć różną budowę, a przez to odmienne właściwości. Więc o kant d... można roztrzaskać te teorie. Rozróżnia je długość łańcucha składającego się z atomów węgla. Te o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. średniołańcuchowe) wykazują zupełnie inne właściwości niż długołańcuchowe.
Olej kokosowy ma w swoim składzie przede wszystkim kwasy krótko i średniołańcuchowe, takie jak kwas laurynowy, mirystynowy, masłowy i rumenowy. Kwasy te są łatwo strawne i stanowią dobre źródło energii. Są to w większości średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, zwane MCT, charakteryzujące się szczególną budową chemiczną, ponadto wykazują inne właściwości w porównaniu do kwasów tłuszczowych długołańcuchowych, które dominują w pożywieniu (nadmiar kwasów Omega 6 - powodujących stany zapalne). Trawienie MCT odbywa się inaczej niż pozostałych kwasów tłuszczowych, ponieważ z przewodu pokarmowego wchłaniane są bezpośrednio przez żyłę wrotną do wątroby, co przyczynia się do powstawania tzw. związków ketonowych - pomocnych przy zwalczaniu takich chorób jak padaczka czy choroba Alzheimera. Dzięki specyficznemu procesowi trawienia przypisuje im się wiele korzystnych właściwości zdrowotnych oraz dietetycznych (olej kokosowy szczególnie polecany jest sportowcom). Kwas laurynowy ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Nie neguję tutaj spożywania olejów roślinnych (bo te również są nam potrzebne choćby ze względu na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6), lecz te tłuszcze powinniśmy spożywać tylko na zimno. Małym odstępstwem może być oliwa z oliwek, używana do duszenia potraw, która dzięki witaminie E - naturalnemu przeciwutleniaczowi nie ulega utlenianiu nawet po podgrzaniu do wysokiej temperatury. Nie bez przyczyny dieta śródziemnomorska, w której rządzi oliwa, jest jedną z najzdrowszych na świecie. Wracając do oleju kokosowego warto również wspomnieć o tym że jego spożycie znacznie wpływa na poprawę poziomu cholesterolu we krwi oraz znacząco może zmniejszać łaknienie, przez co stosowany jest w leczeniu otyłości.   

Rafinowany, virgin, nierafinowany. Który wybrać? 
Naturalny i stosowany od wieków proces produkcji oleju typu virgin z mleka pozyskiwanego ze świeżego dojrzałego miąższu kokosa obejmuje fermentację, odwirowywanie lub ogrzewanie w celu odparowania wody oraz chłodzenie. Ta metoda zachowuje wszystkie składniki bioaktywne, które oryginalnie znajdują się w miąższu, łącznie ze swoim obłędnym zapachem.
Olej nierafinowany pozyskuje się zazwyczaj z suszonego miąższu poprzez tłoczenie na zimno. Jego jakość w znacznym stopniu zależy od jakości surowca oraz metod i środowiska suszenia.
Olej rafinowany pozyskuje się z suszonego miąższu. Podlega on zupełnie innemu procesowi i jest ogrzewany, oczyszczany z osadów, wybielany, ponownie aromatyzowany, a czasem również utwardzany. Te wszystkie procesy pozwalają olejowi kokosowemu dłużej pozostać świeżym. Nie zmieniają one profilu kwasów tłuszczowych, tzn. jego budowy chemicznej, w przeciwieństwie do innych olejów roślinnych. Niestety pozbawiają go większości aktywnych składników „nietłuszczowych”. Zniszczeniu ulegają: witaminy i antyoksydanty. To głównie przez ich obecność olej kokosowy może być skuteczny w łagodzeniu zmian skórnych i podrażnień. Rafinacja nie wpływa znacząco na wartość oleju kokosowego, który chcemy wykorzystać do smażenia. Sam proces ogrzewania bowiem sprawi, że jedynie składniki bioaktywne ulegną degradacji. Więc śmiało można smażyć na oleju rafinowanym, no chyba że ktoś lubi posmak kokosa na kurczaku... Ponadto na korzyść rafinowanego oleju kokosowego do smażenia przemawia jego wysoki próg temperatury dymienia - 185 do 200 stopni Celsjusza (dla porównania olej rzepakowy ma od 130 do 170 stopni Celsjusza). Oznacza to, że po przekroczeniu tej temperatury podczas smażenia, zaczynają wydzielać się substancje rakotwórcze, a olej traci swoje wszelkie własności odżywcze. 


Co o oleju mówią Internety? 
Podsumowując zatem: olej kokosowy ma wiele pozytywnych właściwości, ale tak na serio to nie jest lek na wszystkie bolączki. Nie jedz go więc łyżkami ze słoika, chociaż użyty do bullletproof coffee pomoże spalić tłuszczyk z brzucha. W diecie jak we wszystkim w życiu należy zachować rozsądek i umiar. Jak mówi stare przysłowie: Wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną, tylko dawka czyni truciznę. Olej kokosowy znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również jako kosmetyk, między innymi do pielęgnacji cery wrażliwej, ze względu na swoje właściwości nawilżające i bakteriobójcze. Włosomaniaczki pokochają go za właściwości odbudowujące włókna włosów jak również jako balsam do ciała. A prócz tego na jego bazie można samodzielnie w domu stworzyć antyperspirant czy nawet pastę do zębów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger