12 PRAW KARMICZNYCH, CZYLI CO DAJESZ TO DO CIEBIE WRACAKażdy kiedyś słyszał o karmie, a wielu doświadczyło jej na własnej skórze. Karma to inaczej prawo przyczyny i skutku. Mówi się, że karma wraca, często w kontekście czegoś złego co uczyniła nam druga osoba lub my sami. W buddyzmie karma oznacza czyn lub działanie, nie oznacza więc rezultatu. Skąd zatem wzięło się powiedzenie: karma wraca ?
Wielu twierdzi, że jest równoznaczna z działaniem prawa Newtona - każda akcja wywołuje reakcję. Oznacza to, że każde działanie nie jest do końca karą jak uważa wiele osób, ale nauką z której należy wyciągać odpowiednie wnioski. Warto tutaj wspomnieć o Dwunastu Prawach Karmicznych, które mimo że zostały utworzone ponad 2,5 tysiąca lat temu, brzmią nadal całkiem aktualnie. Gdyby wszyscy ludzie zastosowali się do tych prostych zasad, nasze życie z pewnością byłoby szczęśliwsze i pełniejsze. Uważam nawet, że 12 Praw Karmicznych jest o wiele ważniejsze niż jakiekolwiek inne przykazania czy dekalogi. 

12 PRAW KARMICZNYCH
 1. WIELKIE PRAWO - Mówi głownie o prawie przyczyny i skutku. Czyń innym to co chcesz aby i Tobie uczyniono. Jeśli uczynisz coś złego - to i tak do Ciebie wróci.
 2. PRAWO TWORZENIA - W życiu nie istnieją przypadki. Każdy dzień, każda relacja, każde spotkanie jest wynikiem Twojego uczestnictwa i współdziałania. Jesteś ściśle powiązany z Wszechświatem, zarówno fizycznie jak i psychicznie, a wszystko co się dzieje w Twoim życiu jest projekcją Twojego umysłu. Każda myśl, każda dobra i zła emocja determinuje dalsze wydarzenia. Swoimi myślami i emocjami stwarzasz to co się dzieje w świecie wokół Ciebie.
 3. PRAWO POKORY - Uświadomienie sobie, że to czego nie akceptujesz w swoim życiu, nadal w nim będzie. Bardzo często nawet zwielokrotnione, przerysowane tylko po to, żebyś tego nie przeoczył. Świat niczym lustro pokazuje Ci to co masz wewnątrz. Nie można uciekać od problemów - trzeba stawić im czoła.
 4. PRAWO WZROSTU - Aby móc się rozwijać musisz skupić się na sobie, nie na innych. Często chcemy zmieniać innych ludzi, nie zważając na swoje niedoskonałości. W najprostszym rozumieniu mówi, o tym żeby zmiany zawsze zaczynać przede wszystkim od siebie. Kiedy zmieniasz się w środku, zmienia się również twoja rzeczywistość.
 5. PRAWO ODPOWIEDZIALNOŚCI - Tylko Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje słowa, czyny, emocje, myśli i uczucia. Nikt inny. Ty decydujesz o swoich emocjach, nie ma że ktoś Cię sprowokował, czy zdenerwował.
 6. PRAWO ZWIĄZKU I WSPÓŁZALEŻNOŚCI - Nawet kiedy coś wydaje się bez sensu i znaczenia, musisz wiedzieć że wszystko we Wszechświecie jest ze sobą połączone i ma swoje znaczenie. Każdy etap życia jest ściśle powiązany z następnym. Każdy krok prowadzi do następnego i nic nie dzieje się przypadkowo.
 7. PRAWO SKUPIENIA - Jeśli brak spójności w Twoim życiu, nie dziw się że nic Ci nie wychodzi. Prawo skupienia mówi o tym, że nie należy grać na dwa fronty, lub też trzymać przysłowiowych dwóch srok za ogon. Wszystko w Twoim życiu powinno odgrywać się na tych samych częstotliwościach. Jeśli będziesz zajmować się przykładowo własnym rozwojem duchowym, w Twoim życiu nie będzie miejsca na rzeczy niższego rzędu typu gniew czy zazdrość.
 8. PRAWO DAWANIA PRZYKŁADU - Jeżeli wierzysz że coś jest prawdą, będziesz wezwany by być przykładem tej prawdy. Chodzi w nim o to, by udowodnić że to w co wierzysz jest słuszne i prawdziwe, a paplanie bez sensu tylko po to żeby zrobić na kimś wrażenie zawsze obróci się przeciwko nam. 
 9. PRAWO CHWILI OBECNEJ - Wszyscy wielcy nauczyciele duchowi mówią o zasadzie tu i teraz. Rozmyślanie o przeszłości czy przyszłości odbiera nam możliwość jak najlepszego wykorzystania chwili obecnej. Nie można czekać na cud, ani na lepsze jutro. Natomiast kiedy rozpamiętujesz wydarzenia z przeszłości, blokujesz jednocześnie ujrzenie siebie samego w lepszej wersji tu i teraz.
 10. PRAWO ZMIANY - Dopóki nie nauczysz się odpowiednio wybrnąć z sytuacji, ona będzie do Ciebie wracać. Historia będzie się powtarzała dopóki lekcja karmiczna nie zostanie przerobiona. 
 11. PRAWO CIERPLIWEJ NAGRODY - Mówi o tym że kiedy pracujemy na coś systematycznie, zawsze zostaniemy wynagrodzeni. Jedyny szkopuł tkwi w tym, że nie możemy być zachłanni i oczekiwać natychmiastowej nagrody. 
 12. PRAWO ZNACZENIA I INSPIRACJI - W życiu niezwykle ważne jest kierowanie się natchnieniem, tym co pochodzi z serca i inspiracji. Wartość czegoś w Twoim życiu ściśle związana jest z ilością energii jaką włożyłeś w osiągnięcie tego. Im więcej wkładasz energii - tym większe wspólnie osiągnięte dobro. 


Kiedy zaczniesz żyć według tych praw, możesz poczuć jakbyś ze swoich barków zrzucił ze 20 kg obciążenia. Przyjmuj wszystko takim jakie jest, ale wyciągaj wnioski. Wszyscy dążymy i tak do jednego. Do szczęścia. Zatem ułatwmy sobie drogę i złapmy w żagle pomyślne wiatry. 

Jeśli spodobał Ci się wpis, nie zapomnij polubić mnie na facebook'u! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger