SUPER ZIOŁA - rośliny halucynogenne cz.1

Rośliny były i są wykorzystywane od wieków, sporządza się z nich leki, nalewki czy uzdrawiające napary, mają też inne nieco ciekawsze zastosowanie, mianowicie niektóre mają zdolność zmieniania ludzkiej świadomości, dzięki zawartym w nich substancjom. Rośliny o działaniu halucynogennym spełniały ważną rolę w kulturze różnych grup etnicznych — jako czynniki magiczne, a zarazem środki lecznicze. Ich działanie nasenne znane było od czasów najdawniejszych. Stosowane były nie tylko jako leki i trucizny, ale także — jako środki wywołujące narkozę. Nie ulega wątpliwości że wpływ roślin halucynogennych na rozwój kultury i cywilizacji miał ogromny wpływ. Weźmy choćby przykład artystów, pisarzy czy malarzy. Wiele dzieł kultury i sztuki nie powstałoby gdyby ich twórcy nie odurzali się różnymi środkami. Dzisiejszy wpis będzie pewnie bardzo kontrowersyjny dla niektórych osób, gdyż zebrałam tutaj informacje na temat roślin o takim właśnie działaniu. Niektóre legalne, inne nie. Skupiłam się na przedstawieniu faktów i omówieniu wpływu tych roślin na człowieka, celem uświadomienia jak działają i jakie mogą mieć zastosowanie oraz konsekwencje użycia.

Mam nadzieję, że post się spodoba ;)
Zapraszam do lektury!Bieluń Dziędzierzawa - Datura Stramonium L. to roślina pochodząca z Meksyku, która obecnie występuje niemal wszędzie. Ze względu na swoje duże piękne, lejkowate kwiaty stała się popularna jako roślina balkonowa i ogrodowa. Znudzona młodzież szukająca mocnych wrażeń traktuje bielunia jako środek odurzający ze względu na swoje właściwości psychogenne, co często kończy się pobytem w szpitalu z powodu przedawkowania i silnego zatrucia. Bieluń potrafi odurzyć już samym swoim słodkim zapachem. Związkiem czynnym datury jest skopolamina, wywołująca stan rozbudzonych halucynacji. Działa ona silnie na korę mózgu, śródmózgowie i rdzeń przedłużony, prowadząc nawet do ich trwałego uszkodzenia. Jako surowca używa się nasion, w języku potocznym nazywanych "Haszyszem Targówka". Upojenie spowodowane przez narkotyk jest charakterystyczne początkowo przez efekty gwałtownego wyłączenia się uczestnika, po czym przejścia w sen i halucynacje. Tutaj cytat z forum neurogoove jednego z użytkowników: "Bieluń to coś, co mieli mózg, wszystko Ci się jebie i w ogóle nad tym nie panujesz. Nie rozumiesz żadnych słów ani zupełnie nic, logiczne myślenie jest zupełnie wyłączone". 
Bieluń dziędzierzawa oprócz właściwości halucynogennych posiada także działanie lecznicze, które wykorzystuje się na całym świecie. W medycynie ajurwedyjskiej bieluń traktowany jest jako antidotum na wszelkie dolegliwości. Zaleca się go m.in. na wrzody, reumatyzm, dnę moczanową, rwę kulszową, obrzęki i bóle zębów. W Nigerii ekstrakty z nasion mieszane z olejem palmowym stosuje się w formie okładów w miejsca dotkliwych ukąszeń insektów.  
Inne nazwy to bieluń jadowity, cygańskie ziele, czarowne ziele, durna rzepa, pindyrynda, świńska wesz. Posiadanie w Polsce: brak regulacji prawnej.Marihuana - Cannabis Indica  - tę roślinę znają chyba wszyscy. Charakterystyczny kształt liścia, zapach oraz działanie rozweselające i uspokajające to chyba jej najpopularniejsze cechy. Do kultury zachodniej konopie indyjskie weszły około XVII wieku. Wcześniej znane były przede wszystkim w ojczyźnie haszyszu i marihuany - Indiach, gdzie używane były jako "duchowy przewodnik do nieba". Działanie psychotropowe preparatów konopi spowodowane jest występowaniem w haszyszu i marihuanie substancji silnie działającej 9-delta tetrahydrokannabinolu (THC). Na terenach niegdyś zamieszkałych przez ludy słowiańskie konopie miały znaczenie zarówno lecznicze jak i czarodziejskie. Służyły jako składnik wielu leków. W małych dawkach marihuana ma działanie uspokajające i relaksujące, służyła również jako środek ułatwiający medytację. W większych dawkach wywołuje niepokój i stany lękowe, wiele też zależy od nastawienia osoby przyjmującej i wskaźnika tolerancji. Najpopularniejszym sposobem konsumpcji jest palenie tzw. skrętów, lufek jak również filtrowanie przez wodę w bongu. Obecnie obserwuje się wzrost spożycia ze względu na niską szkodliwość społeczną oraz niski wskaźnik uzależnienia. Coraz częściej pojawia się na spotkaniach towarzyskich jako środek ułatwiający nawiązywanie kontaktów. O konopiach i ich budowie chemicznej pisałam również tutaj. Posiadanie w Polsce: nielegalna.

Peyotl - Jazgrza Williamsa Lophophora williamsii to gatunek kaktusa pochodzący z pustyń Nowego Meksyku i Teksasu. Nazwa pochodzi z języka nahuatl w którym słowo pejotl oznacza połyskiwać, migotać. Swoje działanie zawdzięcza obecności meskaliny - silnego halucynogenu,  której działanie określane jest jako przyjemne i rozświetlające umysł. Meskalina działa antagonistycznie na receptory serotoniny w mózgu, przez co wywołuje efekty wizualne utrzymujące się do 12 godzin. W formie ekstraktu z pejotlu była i nadal jest używana podczas obrzędów religijnych przez Indian zamieszkujących Meksyk i południe USA, głównie plemię Huiczoli. Na podstawie danych archeologicznych przyjmuje się, że był znany już ponad 2 tys. lat temu, o czym świadczą m.in. jego odwzorowania na ceramice. Jak w większości społeczeństw, gdzie halucynogeny stanowią element kultury, tak i u Huiczoli święta roślina była z jednej strony niezbędna w obrzędach religijnych, z drugiej zaś znajdowała zastosowanie w medycynie. Przypisywano mu nadzwyczajną moc ponieważ był mediatorem pomiędzy światem ludzkim a boskim, szamani za ich pomocą zwracali się do bóstw prosząc o uzdrowienie chorób. Meskalinowe wizje są inspiracją dla wielu artystów. Peyotlu używał Witkacy, opisując jego działanie w książce Narkotyki. Niemyte Dusze. natomiast Aldous Huxley opisał swoje przemyślenia odnośnie meskaliny w dziele Drzwi Percepcji. Posiadanie: meskalina w Polsce jest na liście substancji zakazanychPieprz metystynowy Piper methysticum znany bardziej jako kava kava. Od dawna ma znaczenie religijne, polityczne i kulturowe na obszarze Pacyfiku, gdzie jest alternatywą dla alkoholu. Pochodzi w wysp Mikronezji i Vanuatu. Używana jest od tysięcy lat w celach leczniczych, relaksacyjnych i kulturowych w postaci mocnego wywaru z korzeni. Ma działanie podobne do alkoholu, z tym że nie wywołuje poczucia zamroczenia, ale raczej uczucie beztroski, jasności umysłu, euforii z przyjemnym odczuciem relaksu i odurzenia. 
Napój sporządza się z rozbitych kłączy rośliny i mleczka kokosowego, które po zmieszaniu wypija się z skorupy orzecha kokosa. Swoje działanie zawdzięcza związkom zwanym kawalaktonami, które oddziałują na układ limbiczny człowieka (część mózgu odpowiedzialna za kontrolowanie emocji). Według badań nie stwierdzono działania uzależniającego, wręcz przeciwnie. Osoby regularnie pijące kavę, lub przyjmujące ekstrakt wykazywały lepszą pracę mózgu - zmniejszając czas reakcji i przyspieszając jego pracę. W książce Na haju do raju autor J. Maarten Troost opisuje swoje doświadczenia po spożyciu kavy, jak również obrzędy i sposoby przygotowywania tego napoju. Posiadanie w Polsce: nielegalna. 
Łysiczka lancetowata Psilocybe semilanceata. Gatunek grzyba występującego na praktycznie całym globie, zwłaszcza na pastwiskach, łąkach i terenach podmokłych. Rosną szczególnie obficie na terenach wypasu krów i owiec. Historia zażywania grzybów psylocybinowych sięga czterech tysięcy lat wstecz, obecnie popularnie znane są one jako halucynogenne lub magiczne grzyby. Psylocybina powoduje głębokie doznania psychodeliczne, transcendentne, mistyczne, medytacyjne, często także religijne. Doświadczenie psychodeliczne po zażyciu grzybów (ale również LSD i innych psychodelików) nazywane jest odmiennym stanem świadomości.  Efekty działania są bardzo indywidualne i nieprzewidywalne. Zwykle jednak obserwuje się poprawę nastroju, zmianę percepcji, synestezję, wzmocnienie barw czy efekty wizualne, które błędnie interpretowane są jako halucynacje W rzeczywistości są to zniekształcone obrazy rzeczywistości, np. drzewo może wydawać się człowiekiem. Osoba widzi fraktale, geometryczne wzory przedmiotów i otoczenia czy zintensyfikowane kolory. Po zażyciu następuje również zaburzenie postrzegania czasu. Minuta może wydawać się sekundą ale też godziną w wieczności. Psylocybina jako, że jest silnym psychodelikiem może także powodować religijno-filozoficzne myśli, u niektórych może sprowokować całkowitą zmianę życia. Indianie uważali, iż psylocybina sprawia, że człowiek zaczyna zauważać rzeczy, które do tej pory nie były ważne. Odczuwalnym efektem jest wrażenie, że podczas doświadczenia psychodelicznego przemierza się własny umysł, tak jakby spacerowało się przez las, pełen zarówno piękna jak i niebezpieczeństw. Mówi się także o otwarciu czakry trzeciego oka - odpowiedzialnej za widzenie przyszłości, intuicję i zdolności parapsychiczne. Głównym składnikiem grzybów jest wspomniana wcześniej psylocybina - związek chemiczny z grupy tryptamin o właściwościach psychogennych. Po raz pierwszy została opisana przez Alberta
Hoffmana w latach 60. XX w. autora książki LSD - moje trudne dziecko. Świat flory jest niezwykle bogaty w rośliny psychoaktywne, wyżej wymienione to tylko niektóre z nich, o kolejnych będę pisała w następnej części. Wiele z nich trwale zapisała się w różnych kulturach. Tutaj pragnę zaznaczyć że artykuł ma jedynie charakter informacyjny i edukacyjny, gdyż w dawnych czasach nie mieliśmy do czynienia z plagą narkomanii jaką obserwuje się obecnie. Niegdyś rośliny obdarzone były niezwykłym szacunkiem a ich moc wykorzystywano w konkretnych celach, w przeciwieństwie do sytuacji obecnej gdzie wielu ludzi praktykuje zażywanie substancji psychoaktywnych jedynie dla rozrywki, nie czerpiąc nic z doświadczeń i wizji. Piśmiennictwo:
1) Znaczenie roślin halucynogennych w polskich tradycjach kulturowych. Barbara Kuźnicka
2) Złoty przewodnik po roślinach halucynogennych. Richard Evans Schultes


A czy wy mieliście kiedykolwiek doświadczenia z podobnymi roślinami? Zachęcam do pozostawienia komentarza! 


Rzuć okiem także tutaj: 
Super zioła - herbaty ziołowe
Super zioła - suplementy
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger