SUPER ZIOŁA - rośliny halucynogenne cz.2

Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią opisu roślin halucynogennych. Jak wspomniałam w poprzednim poście, który możecie przeczytać tutaj KLIK, halucynogeny odegrały bardzo dużą rolę w kształtowaniu kultury. W historii ludzkości były prawdopodobnie najważniejszymi z wszystkich narkotyków, a ich fantastyczne efekty sprawiły, że stały się dla człowieka świętymi i mogą być nawet odpowiedzialne za powstanie pojęcia BÓG. 
Nie ma tutaj znaczenia czy popierasz spożywanie roślin o takim działaniu czy nie, musisz jednak pogodzić się z faktem ich coraz większej popularności. Moim celem w tym poście jest edukowanie w zakresie działania oraz ich pochodzenia, wpisy są całkowicie obiektywne. Nie mam na celu namawiania nikogo do spożywania tego typu roślin, choć według niektórych ludzi pomagają ponoć dotrzeć do głębi swojego umysłu, a także rzekomo pomagają w wyzbyciu się ego i otwarciu czakry trzeciego oka. Ludzie ci jednak nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę powracają do starych praktyk prymitywnych społeczeństw. Doświadczanie wizji i podróże psychodeliczne będą towarzyszyły człowiekowi już zawsze. Uważam jednak, że zrozumienie mechanizmu ich działania powinno być częścią wykształcenia każdego przeciętnego człowieka. 

Zapraszam do lektury!

MAK LEKARSKI
Papaver somniferum znany także pod nazwą mak biały. Wykorzystywany w ziołolecznictwie od czasów prehistorycznych.  Uprawiany był na terenach Grecji, Persji, Azji Mniejszej i Egiptu. W stanie dzikim spotkać można jedynie jego odmianę mak polny. Obecnie uprawiany na terenach Azji między innymi w Chinach, Indiach i Afganistanie głównie dla pozyskania opium. W Polsce mak uprawia się ze względu na wykorzystanie w przemyśle i ziołolecznictwie. W staroegipskich papirusach doszukano się opisów zażywania opium - produktu z maku - który miał właściwości uśmierzające ból, uspokajające i nasenne. Opium to wysuszony sok z makówek, zawierający takie związki psychoaktywne jak morfina, kodeina i tebaina. W wielu krajach pozyskuje się go również do produkcji bardzo silnie uzależniającego narkotyku: heroiny.

Mak według wierzeń słowiańskich mak miał mieć właściwości strzegące przed odwiedzinami dusz zmarłych. Natomiast w lecznictwie ludowym wywar z makówek zażywano nie tylko w celach zdrowotnych, ale także w celu wywołania halucynacji. Dzisiejsze opium, czyli morfina wykorzystywana jest w medycynie jako środek uśmierzający ból. Więcej na temat działania tej rośliny możecie przeczytać w książce Barbary Rosiek Pamiętnik Narkomanki.AYAHUASCA 

(wym. ajałaska) to jedna z lokalnych nazw kilku gatunków winorośli rosnących w Amazonii. Ayahuasca jest napojem zazwyczaj sporządzanym z trzech gatunków roślin: Banisteriopsis caapi, Psychotria viridis oraz Diplopterys cabrerana. Jest szeroko stosowany przez Indian zamieszkujących Brazylię, Kolumbię, Peru, Ekwador i Boliwię. Stosuje się go w celach wróżebnych, dla zdobycia wiedzy, mocy, lecz także w magii, wojnach i w celu świadomego szkodzenia innym podczas szamańskich sesji. Napój jest intensywnie gorzki i mdły, przez co często wywołuje torsje podczas seansu. Rośliny te zawierają DMT - potężnie działającą psychodeliczną substancję aktywną z rodziny tryptamin. Co ciekawe DMT produkowane jest przez kobiety ciężarne w niewielkich ilościach do prawidłowego rozwoju płodu. Ayahuaskę nazywa się pnączem duszy, z racji uzyskiwanych efektów. Mianowicie ayahuasca - podobnie jak wszystkie psychodeliki - daje wgląd we własny umysł, pacjent ma wrażenie spotkania z duchami. Efekty mogą występować od miłego uczucia podobnego do upojenia alkoholowego, poprzez kolorowe halucynacje wzrokowe, aż w końcu do upiornych wizji, dających uczucie lekkomyślnych przeżyć. Zwolennicy napoju twierdzą, że leczy depresję, uzdrawia głęboko osadzone traumy w psychice, objawia wiedzę duchową a także leczy wiele biologicznych i mentalnych schorzeń. Profesor Alan Watts tak opisał efekty działania DMT: „Załaduj wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj”.POKRZYK WILCZA JAGODA

(Atropa Belladonna) Ma wiele nazw zwyczajowych: wilcza wiśnia, wilcza jagoda, psinki, leśna tabaka, belladonna. Ta ostatnia pochodzi z języka włoskiego i oznacza piękną panią. W czasach średniowiecza popularne wśród rzymskich kobiet było upuszczanie sobie kropli soku z owoców do oczu w celu wywołania ogromnego poszerzenia źrenicy, wywołując jednocześnie przyjemne uczucie odurzenia i efekt błyszczącego oka, co w tamtych czasach znacznie uwydatniło kobiece piękno i zmysłowość. Generalnie pokrzyk jest rośliną silnie trującą, szczególnie dla dzieci. Już kilka owoców może doprowadzić do gwałtownego zatrucia a nawet śmierci. Dla dorosłych dawka śmiertelna to powyżej 15 owoców. Pokrzyk wywodzi się z mitologii dawnych Europejczyków, w Polsce używany był jako zastępnik mandragory ze względu na swoje rzekomo czarodziejskie działanie. Składnikami aktywnymi rośliny są alkaloidy atropina i hioscyjamina wywołujące silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie oddechu, niepokój i euforyczne halucynacje. Pokrzyk był jednym z naprawdę mocno halucynogennych składników maści, przyrządzanych przez czarownice średniowiecznej Europy. Ponadto samych jagód używano do trucia wilków.  Występuje w Europie, Afryce Północnej i Azji. W Polsce roślina objęta jest ochroną. Produkowane z pokrzyku preparaty zmniejszają napięcie mięśni gładkich, działają hamująco na układ nerwowy przywspółczulny, rozszerzają źrenicę oka, zmniejszają wydzielanie wszystkich gruczołów. Znajdują zastosowanie w okulistyce podczas badania oka (atropina), a także w leczenia kaszlu, kolki nerkowej i żółciowej, astmy i problemach żołądkowych.
MANDRAGORA 
(Mandragora officinarum) gatunek rośliny pochodzącej z obszaru śródziemnomorskiego. Wierzenia na temat mandragory zbliżone są do tych o pokrzyku wilczej jagodzie. Wynika to z obecności w obu roślinach tych samych psychoaktywnych związków chemicznych. Z uwagi na obecność atropiny lub innych alkaloidów mandragorę w dawnych czasach stosowano do uśmierzania bólu i sprowadzania snu. Była także jednym ze składników maści, którą czarownice nacierały się przed wyruszeniem na sabat. Współczesne badania pokazały, że atropina łatwo przenikając przez skórę działa halucynogennie. Takie jej właściwości wykorzystywali w swoich obrzędach Indianie. Z chemicznego punktu widzenia roślina jest trująca. Spożywana w większych ilościach może wywołać podrażnienie dróg oddechowych, podobno także delirium, jest psychoaktywna i ma właściwości mocno pobudzające. Wiąże się z nią legenda, według której roślina ta wydaje z siebie zabójczy krzyk, kiedy jest wyrywana z ziemi, powodujący obłęd i  Wierzono, że wyrasta pod szubienicami ze spływającej krwi wisielców. Korzeń rośliny do złudzenia przypomina ludzką postać, przez co wierzono że jest panaceum na wszelkie ludzkie choroby. Przypisywano jej także właściwości afrodyzjaku i sposobu na bezpłodność. Mandragora na stałe zapisała się w literaturze. Jest obecna w wielu dziełach takich jak Romeo i Julia, Imię Róży, Wiedźmin czy Harry Potter. 
To by było na tyle jeśli chodzi o rośliny halucynogenne. Oczywiście jest ich znacznie więcej, ale wymieniłam tutaj tylko te najbardziej znane. Pragnę jeszcze dodać, że przyjmowanie jakichkolwiek psychoaktywnych czy halucynogennych substancji może być dla niektórych ludzi bardzo ryzykowne. Podkreślam tutaj, że ludzie są tak różnymi od siebie istotami pod względem biochemicznym i psychicznym, że ta sama substancja może zadziałać na dwie różne osoby zupełnie inaczej. 
Jeśli zaciekawiła Cię tematyka bloga, nie zapomnij polubić mnie na facebook'u KLIK! lub zostaw komentarz poniżej. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger