WŁAŚCIWOŚCI KAWY I BULLETPROOF COFFEE, CZYLI ZRÓB SOBIE KULOODPORNĄ KAWĘ

Kawa to chyba najbardziej popularny napój na świecie. Pije ją chyba każdy. Kafejki z kawą na wynos, czy biznesowe kawiarnie powstają ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu. Latte, cappuccino, americano, espresso, mocha czy frappe. Do wyboru, do koloru. Przy kawie dokonuje się ważnych transakcji, przy kawie spotykają się przyjaciółki które nie widziały się od lat, przy kawie generalnie lepiej się myśli. Kto z nas nie wyobraża sobie poranka bez małej czarnej pomagającej się obudzić. Dla wielu ludzi to wręcz rytuał. Mimo że uzależnia, ma jednak sporo właściwości zdrowotnych, pod warunkiem że jest czarna. Kawy z dodatkami niestety prócz walorów smakowych zazwyczaj są bombami kalorycznymi i że zdrowiem nie mają nic wspólnego.
Dzisiaj postanowiłam przedstawić korzyści z picia kawy oraz przedstawić moje najnowsze odkrycie jakim jest kawa kuloodporna. 
Skąd pochodzi kawa?


Kawa pochodzi z Etopii, a w Europie pojawiła się koło XVI wieku. Początkowo spożywano ją głównie z dodatkiem masła i soli (dzisiejsza bulletproof coffee). Wikipedia podaje, że koło XIII lub XIV wieku została przywieziona przez kupców arabskich do Jemenu i prawdopodobnie tam opracowano recepturę palenia, prażenia ziaren i wytwarzania z nich napoju, którą Beduini rozpowszechnili w całej Arabii. Z odkryciem kawy wiąże się pewna legenda. Ponoć etiopski pasterz o imieniu Kaldi, pewnego razu podczas swojej wędrówki trafił na stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Z ciekawości spróbował zjadanych przez nie owoców, poznając tym samym ich niezwykły wpływ na organizm człowieka. Obecnie kawa jest jednym z najpopularniejszych na świecie napojów. Wypija jej się około 400 mld filiżanek rocznie.

Korzyści z picia kawy

Spożywana w dużych ilościach (powyżej 3 filiżanek dziennie) może mieć szkodliwe skutki dla zdrowia, w postaci drgawek, rozdrażnienia, problemów z zasypianiem itp. Spożywana z rozsądkiem ma wiele pozytywnych właściwości i wypicie jednej czy dwóch filiżanek dziennie nie ma destrukcyjnego wpływu na organizm.


  • Zawarta w kawie kofeina pobudza nasz organizm i naszą sprawność psychiczną, jednak ma właściwości uzależniające. Polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze. Podnosi poziom serotoniny w mózgu, przez co przyczynia się do poprawy nastroju.
  • Pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne. Ze względu na swoje właściwości pita jest przede wszystkim rano, często w dużych ilościach. Bezpośredni wpływ kofeiny zaczyna się odczuwać po około połowie godziny.
  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, chorobę Parkinsona, Alzheimera a nawet cukrzycę typu II. 
  • Przyspiesza metabolizm, polepsza perystaltykę jelit, pomaga w walce z tkanką tłuszczową, zapobiega zmęczeniu mięśni podczas treningu. Wypita przed treningiem zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu.
  • Zawiera antyoksydanty i przeciwutleniacze - zapobiega starzeniu się organizmu. 

BULLETPROOF COFFEE, czyli kawa kuloodporna

Ostatnio na topie zwłaszcza wśród osób intensywnie uprawiających sport jest kawa kuloodporna. Nic dziwnego skoro bardzo szybko stawia na nogi, błyskawicznie napełnia energią i pomaga spalać tkankę tłuszczową. Bulletproof coffee to połączenie tradycyjnej zalewajki lub kawy z ekspresu z olejem kokosowym lub masłem. Jej prekursor – Dave Asprey zaleca picie kuloodpornej kawy zamiast śniadania, ja jednak proponuję wypić ją jako dodatek do śniadania, lub zastąpić nią drugie śniadanie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym brakuje czasu rano, ponieważ bulletproof coffee szybko dostarcza organizmowi niezbędnej energii. Także osoby odchudzające mogą bez przeszkód zastąpić śniadanie kuloodporną kawą, ponieważ hamuje apetyt i zmniejsza chęć sięgania po „niezdrowe” przekąski w ciągu dnia. 

Przygotowanie:

  • filiżanka zaparzonej czarnej kawy
  • łyżka oleju kokosowego lub masła (może być jedno i drugie)
  • blender
Wykonanie jest banalne, wystarczy wszystko wlać do blendera i zmiksować. Przepis wydaje się być ohydny, ale wypita szybko pozostawia jedynie lekki tłuszczowy film w ustach i kokosowy posmak. Nie zaleca się używania kaw bezkofeinowych czy rozpuszczalnych, gdyż nie będzie efektu pobudzenia. 

A czy wy lubicie kawę? 
Macie swoje ulubione rytuały związane z kawą? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger