H2O ZGADNIJ CO TO, CZYLI PO CO NAM WODA?

Niektórzy twierdzą, że woda jest bez smaku lub wszystkie smakują tak samo. Nie wiedzą jak bardzo się mylą. Rodzajów wód jest co najmniej kilkadziesiąt i tyleż samo smaków przy czym mam na myśli czystą wodę źródlaną, mineralną, bez żadnych chemicznych i smakowych dodatków. Dziennie powinniśmy wypijać jej około 2 litrów. 
Człowiek w większości składa się z wody. Każdy z nas wie, że trzeba ją pić, ale po co tak naprawdę? Woda jest kluczowa dla wszystkich funkcji naszego organizmu. Jest symbolem życia, płodności i oczyszczenia, a także jednym z czterech żywiołów.  
Dowiedz się więcej o właściwościach i korzyściach picia wody!
Zapraszam do lektury! Chociaż woda nie jest składnikiem odżywczym, ponieważ nie dostarcza energii, bez niej nie istnieje życie. Żadne żywe stworzenie nie jest w stanie przetrwać bez wody, zaledwie dwóch połączonych ze sobą pierwiastków - wodoru i tlenu. Woda jest wszędzie, w każdej komórce naszego ciała. Noworodki składają się aż w 90% z wody, jednak z wiekiem ta wartość spada. Dorosły zdrowy człowiek powinien składać się z około 60-70% wody, natomiast osoby starsze w podeszłym wieku około 50-60% wody. Poniższa grafika przedstawia zawartość wody w poszczególnych częściach naszego ciała.Ile wody powinniśmy wypijać dziennie?
Tutaj zdania są podzielone. W ciągu doby tracimy około 2 litrów płynów ustrojowych (pot, mocz, itp.) i tyleż samo powinniśmy uzupełniać. Teoretycznie powinniśmy wypijać około 2 - 2,5 litra wody dziennie. Wszystko zależy od wieku, aktywności fizycznej oraz pory roku. Dzieci będą potrzebowały zdecydowanie więcej płynów niż dorośli (nawet do 3 litrów), ze względu na dużą aktywność. Pisząc płyny mam tu na myśli głównie wodę, gdyż słodkie napoje, rozcieńczane i słodzone soki nie zaliczają się do wody i nie nawadniają organizmu a wręcz odwrotnie. W czasie upałów również będziemy potrzebować więcej wody niż normalnie. Jeśli chodzi o osoby aktywne fizycznie, powinny one wpijać prócz regularnych 2 litrów, dodatkowy litr wody podczas treningów. 

Malinowo - miętowa domowa woda
przy pisaniu posta kreatywności doda

Tutaj należy również pamiętać że utrata już 10% wody powoduje całkowitą niezdolność do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, a utrata 20% może być przyczyną śmierci z odwodnienia. 


Jak zatem sprawdzić poziom nawodnienia? Istnieje kilka sposobów:
  • Zwróć uwagę na kolor swojego moczu. Jeśli jest intensywnie żółty i nieprzyjemnie pachnie, to znaczy że pijesz zdecydowanie za mało. Idealny kolor to kolor białego wina. 
  • Zwróć uwagę na swoją skórę. Jeśli czujesz że puchniesz, dotyczy to zwłaszcza kobiet przed menstruacją oznacza to, że organizm zaczyna zatrzymywać wodę w tkankach by zachować ją na potem. Aby pozbyć się nadmiaru wody pod skórą, musisz wbrew pozorom pić jej jeszcze więcej. Dzięki temu ciało nie będzie robiło zapasów. 
  • Możesz również skorzystać z elektromagnetycznego sprzętu do pomiaru zawartości wody w organizmie. Na rynku istnieje wiele firm oferujących rewelacyjne sprzęty do pomiaru parametrów ciała. Takie pomiary wykonywane są również w wielu klubach fitness za niewielką opłatą. 


Tutaj kupisz analizator składu ciała
w najniższej cenie KLIK
Dlaczego powinniśmy pić wodę? 
  • Regularne picie wody poprawia stan naszych organów wewnętrznych, działa oczyszczająco, pomaga usunąć toksyny z organizmu, a przede wszystkim poprawia kondycję naszej skóry - sprawia że jest jędrna i nie potrzebuje żadnych balsamów, pomaga w usuwaniu cellulitu, wygładza zmarszczki przez co skóra wygląda młodziej. 
  • Nawilża ciało od środka - pijąc wodę nawilżamy śluzówki górnych dróg oddechowych co sprawia, że jesteśmy lepiej chronieni przed infekcjami. Ponadto pomaga dostarczyć składniki odżywcze do wszystkich komórek. 
  • Hamuje apetyt. Szklanka wody wypita przed posiłkiem oszukuje w pewien sposób nasz żołądek, dzięki czemu unikamy przejadania się. 
  • Reguluje częstotliwość wypróżnień, pomaga usunąć zaparcia, usuwa zbędne produkty przemiany materii, pobudza metabolizm. Zapobiega także chorobom nerek i niweluje ryzyko infekcji dróg moczowych. 
  • Zapobiega przegrzaniu organizmu oraz bólom głowy, bólom pleców, zwalcza gorączkę, a pita regularnie małymi łyczkami zwalcza zmęczenie i dodaje energii. 
Pamiętaj! Pierwszą oznaką odwodnienia jest suchość w ustach, nie zwlekaj więc i sięgnij po szklankę wody, najlepiej mineralnej. Pamiętaj że kawa i herbata wcale nas nie nawadniają, powodują jeszcze większe odwodnienie. Większość ludzi jest permanentnie odwodniona, a picie wody to nawyk, który powinien wyrobić sobie każdy człowiek. Miej zawsze pod ręką butelkę wody i zabieraj wodę zawsze ze sobą. Na zdrowie! Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger