NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ! WSZYSTKO PRZEZ TEN GLUTEN

Gluten i pszenica owiane są w ostatnim czasie bardzo złą sławą. Wynika to z kilku powodów, po pierwsze moda na dietę paleo - dietę jaskiniowców, czyli nisko węglowodanową, po drugie ze strachu przed zachorowaniem na celiakię, a po trzecie ze sprzecznych opinii niektórych "specjalistów". Kiedy przechodziłam na wegetarianizm parę lat temu moja dieta opierała się głównie o produkty zbożowe. Jadłam gluten w ogromnych ilościach. Był w moim jadłospisie 5 razy dziennie. Codziennie. Wiadomo - węglowodany podstawą żywienia... Bułeczki, chlebek, ciasteczka, chrupki, pizza, naleśniki i wiele wiele innych. Całe szczęście, że natknęłam się na różnego typu publikacje i książki, które uświadomiły mnie co robię źle i czemu ciągle mam wzdęty brzuch. 
Dzisiaj wyjaśnię wam czym jest gluten, gdyż ciągle się słyszy, że dieta która go zawiera jest be, a bezglutenowe cacy i najlepiej wszyscy powinni przestać go jeść. Ale czy tak jest naprawdę?
Zapraszam do lektury! 
Google Grafika 


Gluten jak sama nazwa wskazuje jest czymś co tworzy gluty 😄 Tak naprawdę jednak jest to rodzaj białka roślinnego (mieszanina gliadyny i gluteniny) występującego w takich zbożach jak: pszenica, żyto, jęczmień i owies (niestety dzisiejszy jest zanieczyszczony innymi zbożami w procesie produkcji, czysty owies nie powinien zawierać glutenu w takiej ilości jak dziś). Gluten swoją konsystencją przypomina gumę do żucia, podczas wyrabiania ciasta wiąże wodę, dzięki czemu ciasto staje się elastyczne i miękkie (ahh te świeżutkie i pachnące bułeczki z Biedronki - pominę, że z ciasta głęboko mrożonego, ale to inna historia). Ponadto jest chyba wszędzie: w słodyczach, w piwie, ciastkach, płatkach śniadaniowych, chipsach, chlebie (wyjątkiem jest chleb żytni na zakwasie), bułkach, wędlinach(!), parówkach, a nawet w jogurtach i serkach gdzie de facto nie powinien się znaleźć!

NIETOLERANCJA NA GLUTEN

Sama nadwrażliwość na gluten choć jest upierdliwa, bo powoduje bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, bulgotanie w brzuchu i ogólne złe samopoczucie nie wpływa tak bardzo na ogólny stan organizmu jak celiakia. Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do zaniku kosmków jelitowych w jelicie cienkim. Te z kolei są odpowiedzialne za wchłanianie składników z pożywienia. Jeśli kosmki zanikną, to organizm nie będzie mógł czerpać z pożywienia składników, które są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. A to prosta droga do wyniszczenia organizmu. Jeśli podejrzewasz u siebie nadwrażliwość bądź nietolerancję na gluten, zrób prosty test. Odstaw na 2-3 tygodnie podstawowe produkty, które go zawierają, sama tak zrobiłam. Wyrzuciłam z diety przede wszystkim pieczywo, kaszę jęczmienną którą jadłam kilogramami i wszelkie słodycze. Po tym czasie sprowokowałam swój żołądek pakując w siebie smakowitą pizzę. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wzdęcia, gazy, bolący brzuch - tak mniej więcej wygląda nadwrażliwość na gluten. Jeśli i Ty tak masz po produktach z glutenem, sprawdź na sobie. Nie da się dokładnie stwierdzić jaka część populacji cierpi na nietolerancję glutenu, źródła podają, że jest to około 10 %, lecz sądząc po dolegliwościach jakie gluten wywołuje, uczulonych może być nawet 50% społeczeństwa.


Białego chleba unikaj jak ognia! Większość pieczona jest na spulchniaczach,
tylko po to żebyś i Ty potem wyglądał jak spulchniony element matrixu.


JEŚĆ CZY NIE JEŚĆ?

Dzisiejsze społeczeństwo spożywa zdecydowanie za dużo produktów z białej mąki, a zwłaszcza pieczywa z supermarketów. Nasi dziadkowie nie jedli tyle przetworzonej żywności, mniej chorowali, nie mieli również tylu nietolerancji pokarmowych. Jedli więcej kaszy gryczanej, jaglanej, ziemniaków (świetne źródło skrobi i witaminy C!) czy pełnoziarnistych wypieków na zakwasie (o dziwo zakwas np. żytni niweluje zawartość glutenu). Nadmierne spożycie glutenu może prowadzić do szeregu różnych schorzeń. Przykładem jest zespół jelita drażliwego, zespół cieknącego jelita, trądzik, osteoporoza, cukrzyca, anemia, a nawet marskość wątroby. Ponadto regularne spożycie glutenu wzmaga apetyt, rozregulowuje gospodarkę hormonalną (choroba Hashimoto), a nawet może wywoływać depresję! W The New England Journal of Medicine, opublikowano bardzo ciekawą pracę naukowo badawczą, która wymienia aż 55 chorób do których MOŻE przyczynić się spożywanie glutenu, nadal jednak nie ma konkretnych wyników, które mówiłyby jak gluten wpływa na ludzi w dłuższej perspektywie. Badania trwają cały czas.
Jeśli więc chcesz uniknąć przykrych dolegliwości i nieco poprawić ogólny stan swojego zdrowia, częściowo ogranicz spożycie produktów zawierających gluten, a zwłaszcza tych zawierających białą mąkę. Wiem, że ciężko jest się pożegnać z niektórymi produktami, ale warto to zrobić, bo tu chodzi o zdrowie. Zapewne czytając to myślisz sobie: chrzani jak potłuczona, ale uwierz mi, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Ograniczenie glutenu pozytywnie wpłynie na cały organizm, a ponadto może się przyczynić do zmniejszenia masy ciała, więc jeśli zmagasz się ze zbędnymi kilogramami, nie możesz żyć bez przekąsek, czy chlebka i bułek 5 razy dziennie, ciasteczek, cukiereczków, batoników, chipsów i wszelkich śmieci, zamień je na surową marchewkę, jabłka (mają dużo błonnika zapewniającego uczucie sytości), włącz do diety suszone owoce: daktyle, śliwki, morele. Wprowadź do diety zboża bezglutenowe takie jak gryka, amarantus, kasza jaglana, pospolity ryż czy komosę ryżową. Można je kupić w każdym supermarkecie, ewentualnie zamień na produkty pełnoziarniste. Zamiast białego pozbawionego wartości odżywczych chleba, kup od piekarza ten na zakwasie lub upiecz samodzielnie z mąki razowej. Zmiany zawsze należy wprowadzać powoli. Unikaj jednak produktów oznaczonych jako gluten free, ponieważ więcej w nich chemikaliów niż na tablicy Mendelejewa.
Kiedy już Twoje jelita po odstawieniu glutenu w końcu się odbudują, a trwa to zwykle kilkanaście tygodni, możesz wrócić do jedzenia ulubionych potraw jednak pamiętaj o umiarze! Jak ze wszystkim.


Źródła:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger