[RADY LAPTOPOWEGO MILIONERA] KILKA SŁÓW O MOTYWACJI

Czasem każdego człowieka dopada taki moment, że zastanawia się po co to wszystko. Zaszywamy się po kołdrą z rozmyślaniami filozoficznymi o życiu, przyszłości, planach i nagle dochodzimy do wniosku, że są ludzie lepsi od nas, a my jesteśmy gówno warci. Sytuacja pogarsza się, jeśli nie mamy nikogo obok siebie, kto podniósłby nas na duchu, dał jakieś wsparcie i kilka słów otuchy. Taki stan podobny do depresji, całkowita demotywacja i przygnębienie. A kiedy nie mamy wyznaczonego celu w życiu, wtedy jest jeszcze gorzej. Jednak każdy ma prawo do słabszych dni. Każdy ma prawo mieć momenty zwątpienia. Ale co robić kiedy ten stan utrzymuje się dłużej niż powinien?
Dzisiaj odpowiem wam na to pytanie. 
Zapraszam do lektury! 

Grafika Google


RODZAJE MOTYWACJI
Motywację możemy podzielić na wewnętrzną lub zewnętrzną. Czym się różnią? Motywacja wewnętrzna powoduje zachowania, których celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród jak w przypadku motywacji zewnętrznej. To stan flow, gdzie podczas wykonywania jakiejś czynności nie kierujemy się nagrodą, ale samą satysfakcją. Naukowcy mówią, że czynności motywowane wewnętrznie sprawiają, że koncentracja jest tak wysoka, że tracimy poczucie czasu, ponieważ to co robimy po prostu sprawia nam przyjemność (dla mnie jest to pisanie bloga). Motywacja zewnętrzna ma miejsce, kiedy angażujemy się w coś dla osiągnięcia konkretnych korzyści zewnętrznych, np. chodzenie do nielubianej pracy dla pieniędzy.
Pobudek motywacyjnych jest oczywiście więcej, dla jednych będzie to chęć zrzucenia zbędnych kilogramów - dla takiej osoby motywacją jest zazwyczaj szczupła sylwetka lub poprawa zdrowia - w tym przypadku motywacja może pochodzić zarówno z zewnątrz (presja otoczenia - jesteś gruba! schudnij!),  jak i z wewnątrz (schudnę, to poprawię swoją kondycję i zdrowie, a przy okazji popracuję nad wyglądem). Obecnie zauważyłam taki dziwny trend, zwłaszcza wśród kobiet - ćwiczą tylko po to, żeby zrobić zdjęcie swojego tyłka, brzucha, cycków, wklejcie co chcecie, wrzucić na Instagram lub Facebooka i zdobyć uznanie. Większość z nich motywowana jest z zewnątrz, czują presję otoczenia, bo jeśli tego nie zrobią - będą czuły się gorsze. Taki rodzaj motywacji to nie jest nic dobrego, jeśli człowiek nie czuje się dobrze z tym co robi, nie powinien tego robić.

ZADAWANIE PYTAŃ
W chwilach zwątpienia często mamy wrażenie że stoimy w miejscu, a nasze życie jest bezwartościowe. Lub też zaczęliśmy robić coś nowego, ale nam nie wychodzi. Weszliśmy do głębokiej rzeki i nagle znaleźliśmy się na samym środku, nie widać już bezpiecznego i suchego brzegu, a do drugiego jeszcze długa droga. Powinniśmy wtedy pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich negatywnych emocji. To całkowicie naturalne i normalne. Obserwowanie emocji i płynąca z nich nauka to jeden z elementów rozwoju osobistego. Emocje pokazują nam kim tak naprawdę jesteśmy.

Grafika Google

Zamiast zadręczać się tym jaki okropny lub jaka beznadziejna jesteś, zadaj sobie następujące pytania:

1) Co chcę dziś osiągnąć?
2) Jak osiągnę to najlepiej?
3) Czego chcę uniknąć?
4) Czym jest dla mnie życie właśnie dziś?

Zapisz wszystkie odpowiedzi na kartce i wracaj do nich jak najczęściej.


Tu kupisz książkę Zarządzaj swoim czasem 
w najniższej cenie KLIK

PLANOWANIE I WYZNACZANIE CELÓW
Wyobraź sobie siebie za 5 lat. Kim chcesz być? Jak wyglądasz? Czym się zajmujesz? Jak wygląda Twoje życie? Jakimi wartościami w życiu się kierujesz? Jakie są Twoje marzenia? Zastanów się co Ci jest potrzebne do zrealizowania tego wszystkiego. Zacznij od metody wyznaczania małych celów. Nie pozostawaj tylko w sferze marzeń. Pamiętaj, że wizualizacja celu jest najlepszym sposobem motywacji do działania. Wypisz korzyści jakie przyniesie Ci zrealizowanie Twojego celu. Posłuż się metodą SMART. Planuj dokładnie zadania do wykonania, wyznaczaj termin ich realizacji, zapisuj w kalendarzu, notesie czy na kartce to co masz do zrobienia. Pomoże Ci to utrzymać stały poziom motywacji.

Google Grafika

DZIAŁANIE
Nie czekaj na lepsze jutro, na ładniejszą pogodę, na lepszy humor. Nie czekaj na nic. Po prostu działaj, miej cel przed oczami i niech to on Cię napędza i motywuje. Utrzymuj pozytywne nastawienie i choćby nie wiem jak było źle i pod górkę - nigdy się nie poddawaj. Weź przykład z takich ludzi jak Albert Einstein, któremu w wieku 5 lat nie dawano żadnych szans na sukces, bo nie umiał nawet mówić, albo wynalazcę żarówki - Thomasa Edisona - który przed skonstruowaniem tej działającej, wykonał ponad 10 tysięcy prób. Najlepsi zawsze mają najgorzej. Pamiętaj o tym. 


Google Grafika


Tutaj kupisz książkę Obudź w sobie olbrzyma
 w najniższej cenie KLIKSpodobał Ci się wpis? 
Nie zapomnij polubić mnie na facebook'u!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger