SUPER ZIOŁA - rośliny na bezsenność

Masz już dość walki z bezsennością? Wiele osób cierpi na to schorzenie w wyniku stresującego trybu życia, braku higieny snu, jak i wielu różnych czynników zewnętrznych niezależnych od nas. Nieprzespane noce odbijają się na codziennym funkcjonowaniu, powodują spadek energii, produktywności czy motywacji. Sen jest dla nas tak samo ważny jak jedzenie czy oddychanie. Przesypiamy w końcu niemal 1/3 naszego życia. Ważne jest zatem zadbanie o dobry sen, aby móc prawidłowo funkcjonować. 
Poniżej przedstawiam ziołowych specjalistów do walki z bezsennością. Zaufaj naturze, bo nie masz nic do stracenia prócz swoich nieprzespanych nocy. Ashwagandha
Po raz kolejny przedstawiam ją na blogu. Zioło to ma zdolność obniżania kortyzolu, więc świetnie nadaje się jako środek nasenny. Zażyta pół godziny przed planowanym pójściem spać pomoże zasnąć i sprawi, że nie będziesz wybudzać się w nocy. Swoje właściwości zawdzięcza zdolności do łączenia się z receptorami serotoniny w mózgu. Już 500 mg ekstraktu ashwagandhy obniża poziom kortyzolu o kilkanaście procent! Jednak dawką przynoszącą największe korzyści w walce z kortyzolem jest nie mniej niż 1500 mg. Więcej o Ashwagandzie pisałam tutaj. 


Waleriana
Inaczej kozłek lekarski Valeriana officinalis, to jedno z najczęściej stosowanych i polecanych ziół na sen i uspokojenie. W Polsce jest bardzo pospolity, a rozpoznać go można po charakterystycznym słodkawym zapachu i baldachimie białych kwiatów. Jednak jako środek w ziołolecznictwie wykorzystuje się jedynie rośliny pochodzące z upraw, ze względu na wyższą zawartość substancji czynnych. Waleriana wykazuje przede wszystkim działanie wyciszające, uspokajające i rozkurczowe. Korzeń i kłącza które są wykorzystywane do produkcji ekstraktów obniżają aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Prościej mówiąc doprowadzają do zmniejszenia odczucia lęku, niepokoju, zmniejszają napięcie w sytuacjach stresowych. Dzięki tym właściwościom w efekcie pity regularnie przed snem, poprawia znacząco jego jakość. Ponadto zmniejsza czas potrzebny do zaśnięcia i ilość wybudzeń w ciągu nocy. Więc jeśli trawka przestała działać, polecam krople walerianowe ;) Waleriana ma jednak właściwości uzależniające więc po miesiącu stosowania należy zrobić dwutygodniową przerwę. Nie należy również przekraczać zalecanej dawki wskazanej na opakowaniu.Melisa
Herbatka z melisy na uspokojenie znana jest od pokoleń. Melissa officinalis znana pod także pod nazwą matecznik i cytrynowe ziele ma zastosowanie jako środek na uspokojenie, skołatane nerwy a także ułatwiający trawienie. Jest znana i uprawiana niemal na całym świecie. Napar z melisy świetnie działa w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, stanach lękowych czy zespole przewlekłego zmęczenia. Swoje działanie uspokajające zawdzięcza olejkom eterycznym takim jak kariofilen i cytral. W greckiej medycynie używano jej już 2 tysiące lat temu. Nazywano ją "radością dla serca", a Paracelsus nazwał ją "eliksirem życia" wierząc, że może ona całkowicie przywrócić człowiekowi nadwyrężone siły. Melisa może być stosowana bezpiecznie nawet przez kobiety w ciąży i dzieci. 


Prócz roślin, które można zażywać polecam także umieszczenie poniżej przedstawionych roślin doniczkowych w pokoju w którym śpimy. 


Aloes 
Jako roślina lecznicza aloes znany jest od wieków. Wyróżnia się ponad 250 gatunków aloesu, ale niezależnie od tego jaki będziesz hodować, każdy z nich pomoże Ci w walce z bezsennością. Dzięki temu, że wydziela tlen w nocy (potwierdzone naukowo) przyczynia się do oczyszczania powietrza a co za tym idzie poprawy jakości snu. Jak wiadomo im lepsza jakość powietrza - tym lepszy sen. Jest to roślina bardzo prosta w utrzymaniu, niewymagająca częstego podlewania. Został wymieniony przez NASA jako jeden z najlepszych naturalnych oczyszczaczy powietrza. Aloes jest również znany jako „roślina nieśmiertelna” i łatwo go rozmnożyć. Warto więc rozprzestrzeniać tą popularną roślinę leczniczą w całym domu w celu uzyskania maksymalnych korzyści! Lawenda 
Roślina o tak charakterystycznym zapachu że chyba nie sposób pomylić jej z żadną inną. Lawenda to nie tylko roślina do szafy na mole. To jedna z najbardziej znanych roślin zmniejszających poziom lęku i stresu.  Jeśli masz wystarczająco miejsca na parapecie warto zacząć hodować lawendę w mieszkaniu, jest po pierwsze piękną ozdobą a po drugie warto wiedzieć, że według niektórych badań olejek lawendowy ma zdolność do obniżania naszego tętna, przez co pomaga w zasypianiu.

Lawenda na targu w ZagrzebiuJaśmin
Zapach tej rośliny  ponoć koi nerwy skuteczniej niż relanium. Badania przeprowadzone na uniwersytecie Ruhr-Universität Bochum na szczurach wykazały, że woń jaśminu całkowicie wyciszała stworzenia, powodując przerwanie wszelkiej aktywności. W efekcie szczury siedziały wyciszone w kącie klatki. Ponadto wykazano, że po przespanej nocy w towarzystwie jaśminowego zapachu mózg jest bardziej skoncentrowany i zwiększa się nasza produktywność.  A jak widać na obrazku dodatkowo cieszy oko swym wyglądem. W walce z bezsennością same rośliny jednak nie pomogą. Ważne jest też zachowanie higieny snu, czyli wyciszenie organizmu przed snem, wieczorne rytuały, nie przejadanie się na noc, unikanie kofeiny i innych pobudzaczy wieczorami, a także umiarkowany wysiłek fizyczny w ciągu dnia i ogólnie prowadzenie regularnego trybu życia. To wszystko razem pozwoli nam na niezbędną regenerację bez wieczornych problemów z zasypianiem i bez wybudzania się w nocy. Pamiętajcie o tym. 

A dzisiejszy post zakończymy żarcikiem ;) 3 komentarze:

  1. Melisa, lawenda, bardzo lubię stosuję od dawna na co dzień.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam zioła na różne dolegliwości i sądzę, że na sen i lekkie uspokojenie tez w.w. pomogą. W ogóle warto po nie sięgać, a nie faszerować się od razu chemią. Chociaż w przypadku snu rzeczywiście ważne jest wyciszenie ale może nawet tez i zmiana diety na delikatniejszą i nie obciążającą żołądka. Fajny wpis i bardzo przydatny :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lawenda najbardziej mnie przekonuje. Rzeczywiście uspokaja i przyjemnie pachnie. :-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger