ZERO WASTE - O CO CHODZI?

Czy wiecie, że konsumpcjonizm jest passé? Czy wiecie, że można żyć bez śmieci i niepotrzebnych zakupów? Brzmi nieprawdopodobnie, czyż nie? 
Wśród roślinożerców ostatnio na czasie jest filozofia ZERO WASTE polegająca na ograniczeniu produkcji śmieci w codziennym życiu i promowanie postaw ekologicznych. Ma to sens, gdyż jeśli Ziemia nie wytrzyma naporu odpadów jakim jest zalewana, to wszyscy dostaniemy po tyłku. I nie ważne czy jesteś paniusią w najmodniejszych ciuchach oraz makijażem za 500 zł , czy żywisz się wyłącznie trawą i nosisz ubrania z konopi. 
Jeśli jeszcze nie słyszeliście o pięciu zasadach filozofii Zero Waste, koniecznie zapoznajcie się z dzisiejszym artykułem. 
Sama jestem na początku tej drogi, więc zaczniemy z jednakowego pułapu. Jesteście gotowi na rewolucję? 
Zapraszam do lektury! 

zero waste - o co chodzi?


Filozofia zero waste ma wiele wspólnego z minimalizmem, który szczerze uwielbiam i praktykuję, dlatego ogromnie spodobał mi się ten trend i postanowiłam się nim z wami podzielić. 
Konsumpcjonizm powoduje, że z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Kiedyś zamiast wyrzucać zepsuty przedmiot, zwyczajnie się go naprawiało. Wiele produktów nie potrzebowało także  pięknych plastikowych opakowań. Mnie osobiście serce się łamie jak mam kupić paczkowane warzywa w supermarkecie. Niestety mieszkam w Irlandii, gdzie klimat nie sprzyja uprawie wielu roślin, przez co wiele z nich jest sprowadzanych z daleka. Nie mam także dostępu do bazarku z prawdziwego zdarzenia, więc jestem zmuszona do kupowania warzyw w paczkach... Ale jeśli tylko mogę, to tego unikam, a wszystkie opakowania wędrują do recyklingu. 
Dzisiaj zamiast naprawiać zepsute przedmioty, kupuje się nowe a stare wyrzuca. Reklamy różnych firm ze wszystkich stron nakłaniają nas do coraz to nowszych zakupów, wmawiając nam, że te produkty są niezbędne do życia i koniecznie musimy je mieć. Szał zakupów nasila się zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Wtedy kupujemy zdecydowanie za dużo. Wszelkie wyprzedaże i promocje działają na ludzi niczym hipnoza. Owładnięci przez speców od marketingu kreujących świąteczną atmosferę, ze świątecznych zakupów wracamy z toną śmieci, których przy zachowaniu zdrowych zmysłów byśmy nie kupili. 

Poniżej znajdziecie kilka porad jak ograniczyć produkcję śmieci i odciążyć naszą planetę. Jeśli zależy Ci na tym aby Twoje dzieci i wnuki nadal cieszyły się świeżym powietrzem i urokami natury, koniecznie zapoznaj się z tymi zasadami. 

5 ZASAD ZERO WASTE

Autorką zasad zero waste jest amerykańska blogerka Bea Johnson, którą widzicie na zdjęciu poniżej. 
Jak mówi, celem nie jest ograniczenie śmieci do całkowitego zera, ale dążenie do produkcji jak najmniejszej liczby odpadów. 

Bea Johnson ze słoikiem śmieci zebranym
w ciągu jednego roku


REFUSE CZYLI ODMAWIAJ
Wszystko co zabierzesz ze sobą do swojego domu może być w przyszłości Twoim problemem. Odmawianie to pierwsza i najważniejsza moim zdaniem zasada. Oducz się pakowania zakupów w foliowe torebki, odmawiaj jednorazówek przy kasie czy kubków z kawą na wynos, staraj się kupować produkty w opakowaniach przyjaznych środowisku, nie jednorazowych. Naucz się asertywności i nie przyjmuj niechcianych upominków, ubrań lub czegokolwiek innego.

REDUCE CZYLI REDUKUJ
Redukuj ilość kupowanych rzeczy, zarówno ubrań, kosmetyków czy produktów spożywczych. Przed zakupem dobrze się zastanów czy aby na pewno potrzebujesz kolejnej pary butów, czy w domu jest jeszcze coś w lodówce co trzeba zjeść i czy potrzebujesz kolejnej paletki cieni do powiek. Wszystkie Twoje konsumenckie decyzje będą miały przełożenie w przyszłości, gdyż każdy produkt kiedyś dokona żywota i trzeba będzie go wyrzucić. Zatem pamiętaj - im mniej kupujesz, tym mniej będziesz musiał/a wyrzucać. 

REUSE CZYLI UŻYJ PONOWNIE
Tutaj ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Świetnym przykładem mogą być słoiki. Warto je zachować na zimowe przetwory lub trzymać w nich różne suche produkty. Jeśli już przynosisz do domu foliowe torebki, również ich nie wyrzucaj - zachowaj je. Nigdy nie wiadomo do czego mogą się przydać. Ja jednak radziłabym ograniczenie zbieractwa i odmawianie foliówek w sklepie ;) 
RECYCLE CZYLI PRZETWARZAJ
Masz stare ubrania, których nie nosisz? Zrób z nich woreczki które będziesz mogła/mógł zabierać do sklepu, zamiast pakowania w foliowe torebki. Tutaj podobnie jak w zasadzie reuse - ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia. Jeśli jesteś po 30.-stce z pewnością pamiętasz jak mamy i babcie ciągle coś szyły, przerabiały, kombinowały, gdyż nigdzie nie można było nic kupić. Obecnie można dostać ubrania za grosze, ale warto się zastanowić co kryje się za tak niską ceną. Warto przyjrzeć się swojej szafie i pomyśleć ile z Twoich ubrań uszyło chińskie dziecko? Od razu zmienia się światopogląd prawda? 
ROT CZYLI KOMPOSTUJ
Sama jeszcze nie posiadam kompostownika, ale myślę nad jego założeniem. Jeśli masz balkon, to tym bardziej pomyśl o kompostowaniu resztek jedzenia. Na balkonie łatwiej niż w mieszkaniu jest utrzymać kompostownik w zdrowiu. Taki kompost jest świetną odżywczą bazą pod domowe rośliny, a Ty zapobiegasz produkcji kolejnej śmierdzącej hałdy śmieci na obrzeżach swojego miasta. 

ZERO WASTE RECYKLING EKOLOGIANiektórzy jeszcze dodają szóstą zasadę REPAIR, czyli naprawiaj i jest w tym sporo racji. Wiele osób zapewne pamięta te czasy kiedy każdy przedmiot traktowało się z szacunkiem, ponieważ w sklepach nic nie było, a zamiast wyrzucać, naprawiało się. 

Wszystkie te powyższe zasady dla człowieka żyjącego w XXI wieku mogą wydawać się skrajne. Jesteśmy społeczeństwem zaprogramowanym na konsumpcję, dlatego nie dziwi mnie jeśli ktoś sobie pomyśli, że idea zero waste to wariactwo i fanaberie. Osobiście uważam, że powinniśmy być świadomi i uczyć przede wszystkim nasze dzieci odpowiednich postaw w stosunku do środowiska naturalnego i całej przyrody. Powinniśmy żyć w symbiozie z Ziemią, brać od niej to co daje nam najlepsze, zwracać jej to co do niej należy, ale nie zachowywać się przy tym jak pasożyty jakimi teraz jesteśmy jako ludzie. Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u i udostępnij znajomym! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger