NOWY TREND - FLEKSITARIANIZM

Połowa wegewyzwania za nami. Jak wasze nastroje? Mam nadzieję, że się trzymacie dzielnie, jecie tylko trawę i kamienie no i śledzicie mnie również na Instagramie! 
No dobrze ale teraz na poważnie. Jeśli nadal macie problemy z wyrzuceniem produktów odzwierzęcych z diety i przejście całkowicie na roślinne odżywianie, mam dla was coś, co może być pierwszym krokiem w tym kierunku. Od jakiegoś czasu obserwuję w mediach społecznościowych i wśród dietetyków influencerów popularny trend jakim jest fleksitarianizm. Bardzo mi się podoba ta idea i stwierdziłam, że warto podzielić się tym na blogu, ponieważ wiele osób ma problem z ogarnięciem wegetarianizmu, a co dopiero weganizmu, ale są tutaj ponieważ szukają inspiracji. Jestem zdania, że każdy musi znaleźć własną drogę i każdy ma własne tempo zmian stąd dzisiejszy post.
Ale do rzeczy. Poznajcie nowy trend w odżywianiu jakim jest fleksitarianizm. 
Omówimy sobie na jakie są korzyści z jego stosowania oraz na czym dokładnie polega cała ta fleksifilozofia.
Jesteście ciekawi?
Zapraszam do lektury! 
NOWE TRENDY 

Fleksitarianizm jest pojęciem stosunkowo nowym, jednak taki sposób żywienia niektórym znany jest już od dawna, nie ze względu na panującą modę, a ze względu na brak dostępu do produktów odzwierzęcych z powodów socjalnych. Pierwszy raz tego pojęcia użyła dr Linda Anthony pod koniec XX wieku. Początkowo mało kto był nim zainteresowany. Dopiero w 2009 roku, kiedy to Paul McCartney wraz z córkami zaaranżował akcję zachęcającą do rezygnacji z posiłków mięsnych w poniedziałki, o fleksitarianizmie zrobiło się głośno. Hasło Meat Free Monday zdobyło ogólnoświatową sławę, a do akcji przyłączyło się mnóstwo osób – w tym celebryci (m.in. Emma Thompson czy Jamie Oliver).
W Polsce możemy zaobserwować gro osób oznaczających hasztagiem #roślinneponiedziałki swoje zdjęcia na Instagramie czy w innych mediach społecznościowych. FLEKSITARIANIZM - CO TO JEST?

Fleksitarianizm polega między innymi na ograniczeniu spożywania produktów odzwierzęcych (mięsa, drobiu, wędlin, kiełbas, mleka i nabiału, ryb, jaj, etc.) na rzecz produktów roślinnych. We fleksitarianizmie nie chodzi o to, aby całkowicie z nich zrezygnować, ale aby ograniczyć ich spożywanie do np. dwóch razy w tygodniu lub wedle własnego uznania, jeśli ktoś jest superzatwardziałym mięsożercą. Często mylony jest z semiwegetarianizmem, w którym dopuszcza się jedzenie białego mięsa, a całkowicie wyklucza czerwone. Pojęcie to ma również drugie znaczenie, gdzie za fleksitarian uznaje się osoby, które okazjonalnie spożywają mięso (np. w domach przyjaciół, na przyjęciach, poza domem) a na co dzień stosują dietę wegetariańską lub stricte wegańską.

Przykład fleksitariańskiej piramidy żywieniowej:

piramida żywienia fleksitarianizm
http://pavloczka.pl 


ŚWIADOMOŚĆ KONSUMENCKA 

Taki elastyczny sposób żywienia ma coraz więcej zwolenników, którym chodzi przede wszystkim o zdrowsze jedzenie, a dla których przejście na wegetarianizm lub weganizm to zbyt duże wyzwanie. 

Ostatnio nawet ukazała się informacja z Wielkiej Brytanii na temat zamykania działów mięsnych w hipermarketach Tesco. Zamknięte zostaną stoiska ze świeżymi produktami, jednak nadal kupić będzie można mięso paczkowane. Co ciekawe Wielka Brytania była w czołówce krajów, gdzie spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych dotychczas było jednym z największych w Europie. Decyzja zamknięcia działów mięsnych świadczy zatem o coraz większej świadomości konsumentów na temat żywienia. Z czego może wynikać ten fakt? Mówi się, że pokolenie Milleniasów, czyli ludzi urodzonych między 1980-2000, którzy obecnie stanowią ponad 25% populacji, to ludzie świadomi jak ogromny wpływ na stan środowiska i naszego zdrowia mają między innymi codzienne wybory żywieniowe. Ostatnio również obserwuję trend u coraz młodszego pokolenia a'propos diety wegańskiej. I wcale mnie nie dziwi. To pokolenie stawia przede wszystkim na jakość i estetykę jedzenia, ale jest także bardziej empatyczne od starszych. Jedzą oczami, a swoje wybory określają w większości przypadków na podstawie zdjęć z internetu. Nie będą więc wybierali byle czego, a dieta roślinna w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na te dwa czynniki. Jest kolorowa, smaczna, wartościowa i nie przyczynia się do krzywdy naszych braci mniejszych, czyli zwierząt. 
WPŁYW NASZEJ DIETY NA ŚRODOWISKO 

Każdy z nas pozostawia po sobie ślad węglowy. Pomidor, kalafior, krowa, kurczak, człowiek. Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych (tak, tych powodujących dziurę ozonową) wywołanych przez daną jednostkę, organizację, zwierzę czy roślinę. Nie bez znaczenia jest więc wybór diety opartej w głównej mierze o nieprzetworzone produkty roślinne na stan środowiska w którym żyjemy. Rośliny jak widać na poniższym obrazku w znacznie mniejszym stopniu przyczyniają się do powstawania śladu węglowego. Ograniczając spożycie mięsa w diecie, zmniejszamy nasz ślad węglowy, a co za tym idzie bardziej dbamy o środowisko. źródła: wwf.pl


PODSUMOWANIE

Cały trend fleksitarianizmu prowadzi do następującego wniosku: świat wyraźnie zmierza w kierunku diety roślinnej. Najbardziej zagorzali mięsożercy muszą niestety pogodzić się z faktem, że dieta mięsna wcale nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i naszą planetę. Jeśli zatem zbyt trudne jest dla Ciebie przejście na wegetarianizm lub weganizm to zrównoważona dieta w oparciu o filozofię fleksitarianizmu może przynieść dla Ciebie największe korzyści. 
Dzień dobry świecie! Przetrwaliście poniedziałek? Mam nadzieję, że tak! A tak w ogóle należycie do #teamponiedziałek czy #teampiatek ❓❓Osobiście uwielbiam poniedziałki ponieważ to zawsze oznacza dla mnie spokój w pracy i rozpoczęcie nowego tygodnia, czyli nowych wyzwań! Dzisiaj na śniadanko mam dla was nieco inną propozycję: pieczone bataty z hummusem 🤤🤤 znudziły mi się trochę owsianki i bardzo słodkie śniadania więc wykorzystałam resztki z lodówki i tak oto powstał dzisiejszy posiłek 😊😊 #vegan #veganfood #whatveganseat #veganism #plantbased #healthy #fitness #healthylifestyle #weganizm #weganie #wegańskie #roslinniejemy #proveg #cleaneating #zdrowo #zdrowienatalerzu #govegan #vegangirl #crueltyfree #plantpower #veganlife #instafood #foodblogger #acoteweganyjedza #sniadanie #sniadaniemistrzow #weganizujemypolskę #weganskieprzepisy
Post udostępniony przez Paulina Klonowska (@p.klonowska_zyjzielono)Więcej na temat fleksitarianizmu dowiecie się z bloga Fleksitarianizm.pl 


Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u i udostępnij znajomym! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger