BĄDŹ WELLNESS JUŻ DZIŚ!

Wellness kojarzy nam się z drogimi salonami SPA, luksusowymi hotelami i najlepszymi klubami fitness. Ale czym jest na prawdę? Wielu ludzi myśli, że to coś dla ludzi bogatych. Tymczasem wellness to coś więcej niż zabiegi kosmetyczne czy aktywność fizyczna. Wellness to określenie stylu życia, które mówi nam o zachowaniu stanu zdrowej równowagi i harmonii umysłu, ciała oraz ducha. A do tego nie potrzeba bogactwa czy przepychu. To cała filozofia zdrowego stylu życia, której celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia. Be well po angielsku oznacza bądź zdrów. Dla większości ludzi to właśnie zdrowie jest najważniejsze i do tego nawiązuje ten prąd myślowy. Jednak zdrowie to nie tylko brak chorób, to także stan dobrostanu, oznaczający wysoką jakość życia i dobre samopoczucie.  
Jak zatem osiągnąć stan wellness? 
Zastosuj się do tych kilku poniższych porad i zmień swoje życie na WELL! 
Zapraszam do lektury! W tym momencie na całym świecie dokonuje się niezwykła rewolucyjna przemiana związana z tym w jaki sposób się odżywiamy, jak wyglądamy, jak się czujemy, jak spędzamy wolny czas, jak i kiedy się starzejemy. Nic dziwnego więc, że ludzie coraz bardziej interesują się nowym trendem jakim jest wellness. 
Wszystkie aspekty naszego życia - praca, czas wolny, sen czy jedzenie są z nim powiązane. Jeszcze nie dalej jak 15 lat temu mieliśmy boom na komputery, komórki, internet. Podobnie dzisiaj jest z trendem wellness. Zarówno Ty jak i ja chociaż raz odwiedziliśmy siłownię, solarium, kosmetyczkę i jedliśmy zdrową żywność. A wszystko tylko po to, żeby wyglądać lepiej, poprawić swoje samopoczucie, być bardziej wellness. Ale wellness to nie tylko wygląd czy zdrowa żywność. 


Be well & jump high at 5am ! 
Poniższe koło przedstawia obszary naszego życia. Stan wellness, inaczej stan równowagi następuje wtedy kiedy we wszystkich obszarach będziemy odczuwać jednakowo wysoki poziom satysfakcji.

Obszar fizyczny to utrzymywanie zdrowego organizmu poprzez właściwe odżywianie oraz regularne, nieuciążliwe ćwiczenia fizyczne, a także unikanie szkodliwych nałogów i nawyków.
Obszar duchowy to sens i cel ludzkiej egzystencji. Odkrywanie i zrozumienie tajemnicy istnienia człowieka i sensu jego życia.
Obszar emocjonalny to świadomość i akceptacja uczuć i emocji, praca nad ich zrozumieniem oraz umiejętność radzenia sobie z nimi w kontaktach międzyludzkich.
Obszar intelektualny to otwartość umysłu na nowe koncepcje i pomysły. Dbanie o kondycję intelektualną poprzez ciągłą naukę.
Obszar zawodowy to umiejętność korzystania z wybranej drogi kariery poprzez pozytywne nastawienie do tego, co robimy.
Obszar społeczny to utrzymywanie prawidłowych relacji z ludźmi, przyczynianie się do rozwoju społeczeństwa, a także uczestniczenie w życiu społecznym.


Koło wellness i jego obszary


Twoim zadaniem jest zastanowienie się na ile w skali od 0 do 10 odczuwasz satysfakcję w każdym z obszarów. Rysując swoje koło życia wellness, zacznij od środka (od zera), kierując się na zewnątrz. Jeśli Twoje koło jest bardzo zniekształcone, oznacza to że musisz koniecznie popracować nad obszarami, które otrzymały najniższą notę. Dąż do tego aby poziom satysfakcji był podobny we wszystkich obszarach. Idealną sytuacją jest taka, w której wszystkie obszary Twojego życia satysfakcjonują Cię w najwyższym stopniu. Codzienne zachowania człowieka wellness:
 1. Pozytywne myślenie i przyjmowanie postawy optymistycznej.
 2. Właściwy sen.
 3. Unikanie życia w pośpiechu, właściwa organizacja i monitorowanie czasu.
 4. Właściwe odżywianie.
 5. Regularne uprawianie aktywności fizycznej.
 6. Unikanie samotności (osamotnienia).
 7. Radzenie sobie ze stresem.


Cechy dojrzałego człowieka wellness:
 1. Respektuje potrzeby swoje i innych osób.
 2. Jest dobrze przystosowany społecznie - stara się utrzymywać dobre kontakty z innymi ludźmi, jest względnie stały w utrzymywaniu związków emocjonalnych. 
 3. Jest przy tym autonomiczny, nie zabiega o akceptację innych za wszelką cenę. Akceptuje siebie samego.
 4. Jest tolerancyjny, przyznaje sobie i innym prawo do popełniania błędów, nie stawia sobie i innym nierealistycznych celów.
 5. Akceptuje pewną dozę niepewności w świecie i konieczności myślenia w kategoriach prawdopodobieństwa. 
 6. Rozumuje w sposób racjonalny, oparty na obiektywnych faktach - konstruuje hipotezy na temat zachowań własnych i innych ludzi, sprawdza ich słuszność, jest otwarty na zmiany. 


Opracowanie własne na podstawie materiałów Fundacji Promocji Zdrowia Wellness 


A czy Ty jesteś wellness? 


Jeśli spodobał Ci się post nie zapomnij polubić mnie na facebook'u! 


6 komentarzy:

 1. Stan wellness możemy osiągnąć nawet we własnym domu. Warto określić wartości i cele, które dadzą nam życiową równowagę i postępować w zgodzie z nimi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, nie potrzeba tutaj nawet żadnego nakładu finansowego jak sądzi wielu ludzi. Stan wellness jest w naszej głowie. Trzeba go tylko wyeksponować. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Często zapominamy, że takie "drobnostki" jak slow life czy dobry sen zapewnią nam większy wellness niż najlepsze spa raz do roku!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jest świadoma i żyję według filozofii life-balance i pilnie strzegę swojego spokoju. fajny wpis, pozdr

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie napisane :) Ja też żyję i uczę jak żyć w stylu wellness. Staram się zachować zdrową równowagę we wszystkich aspektach, choć czasem jest to nie lada wyzwaniem :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ważne uczyć się tego cały czas. Nie ma nic cenniejszego w dzisiejszych czasach jak zdrowie i dobre samopoczucie. A taka właśnie jest filozofia wellness.

   Usuń

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger