CZY WEGETARIANIZM TO DOBRY WYBÓR?

Wiele się ostatnio słyszy zarówno o korzyściach jak i negatywnych skutkach diety bezmięsnej, ciągła wojna między mięsożercami a roślinożercami trwa w najlepsze. Historie o niedoborach białka, anemii itp. przy obecnej medycznej i dietetycznej wiedzy można włożyć między bajki. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony diecie wegetariańskiej. ale popieram osoby które żywią się w ten sposób i szanuję ich wybory, ponieważ rozumiem czym się kierują. 


Lew Tołstoj rzekł: "Człowiek może zdrowo żyć nie zabijając zwierząt dla pożywienia". 
Zapraszam do lektury! 


Mój przykład pokazuje jak z braku wiedzy można sobie zrobić krzywdę. Pewnego dnia niemal 4 lata temu postanowiłam przestać jeść mięso. Decyzja zapadła z dnia na dzień. Naczytałam się książek pani Pawlikowskiej (niczego jej nie ujmuję oczywiście!) i postanowiłam odstawić niemal wszystko co do tej pory jadłam niezdrowego - słodycze, przetworzone produkty, cukier, no i mięso oraz ryby. To zapoczątkowało moją zmianę nawyków żywieniowych, mimo że wychowano mnie zupełnie inaczej. Swoją drogą moja dieta w tamtych czasach była koszmarna, przechodziłam z jednej skrajności w drugą.


Postanowiłam więc zostać wegetarianką! Ogłosiłam zatem wszem i wobec, że nie tknę niczego co zawiera mięso i cokolwiek co pochodzi od zwierząt, wyjątkiem były jajka i sery. Argumentowałam to zawartością rtęci np. w rybach, sterydami i chemią którymi faszerowane są zwierzęta, niegodziwymi warunkami hodowlanymi itp, itd. Byłam wegeterrorystką. Do tego stopnia, że krytykowałam wszystkich za jedzenie mięsa i przyczynianie się do śmierci niewinnych istot. Wszyscy pytali: a skąd Ty teraz będziesz brała białko?! Co ogromnie mnie śmieszyło. Nie znali się po prostu. Straciłam w tym czasie wielu znajomych i poszło za tym mnóstwo innych zmian w moim życiu, ale to nie temat na ten post.

Początkowo, przez pierwszych kilka miesięcy byłam zafascynowana dietą roślinną, gorzej było z układaniem jadłospisów. Z braku wiedzy, przez parę miesięcy żywiłam się głównie rozgotowanymi kaszami z dodatkiem warzyw, owsianką na mleku sojowym (o zgrozo!) i jajkami (ten nałóg został ze mną do tej pory). Rozregulowany metabolizm nie nadążał, przez co często miałam różne dolegliwości żołądkowe. Mimo, że przed przejściem na wegetarianizm moja waga skakała o kilka kilogramów raz w jedną raz w drugą stronę, to byłam dość szczupła. Lecz po kilku miesiącach schudłam jeszcze bardziej. Wtedy mi się to podobało.
Niestety chuda sylwetka miała swoje odzwierciedlenie w dolegliwościach zdrowotnych. Mój organizm był strasznie osłabiony i odwodniony. Ponadto przed kilkoma laty byłam uzależniona od jeszcze paru niezbyt legalnych substancji, które również wywołały spustoszenia w moim organizmie. Wypadały mi włosy, mózg był otępiały, byłam senna w ciągu dnia, teraz wiem, że nie dostarczałam wystarczającej ilości składników odżywczych. Doskwierał mi również ciągły niedosyt, byłam wiecznie głodna, wkurzona i wciąż miałam ochotę na słodycze. 

W tym samym czasie natknęłam się na firmę, która zajmowała się suplementami diety i promowaniem zdrowego stylu życia. Po uczestnictwie w kilku szkoleniach zaczęłam sama zgłębiać się w tajniki odżywiania i wpływu jedzenia na samopoczucie. Tak mnie to wciągnęło, że chłonęłam wiedzę z tego zakresu z prędkością światła. Czytałam wszystko co się dało o wegetarianizmie, weganizmie i zasadach odżywiania. Interesowały mnie zwłaszcza opinie ludzi którzy od wielu, wielu lat byli na diecie roślinnej i cieszyli się dobrym zdrowiem. Zaczęłam urozmaicać swój jadłospis i więcej gotować w domu. Od tamtego momentu byłam świadoma, że dieta wegetariańska może być niedoborowa i z braku wiedzy można sobie nieźle zaszkodzić. Tutaj chcę zaznaczyć, że tego typu dieta nie jest dietą odchudzającą, lecz dietą eliminacyjną. To dwa różne pojęcia, które wiele osób myli ze sobą.
Po kilku tygodniach wspomagania się suplementami, wykluczeniu szkodzących mi produktów i wprowadzeniu większej ilości warzyw mój stan się znacznie poprawił. Nie wspomniałam jeszcze, że przez swoją niewiedzę o mały włos rozwaliłabym sobie gospodarkę hormonalną. Przestrzegam tu szczególnie kobiety.
Wegetariańska piramida żywienia Loma Linda University

Dzisiaj moje żywienie wygląda zupełnie inaczej. Pod wpływem pewnych zdarzeń w ubiegłym roku znów zaczęłam jeść mięso. Wegetarianie pewnie mnie za to potępią, ale odeślę ich do książki Odżywianie dla zdrowia. Paula Pitchforda, gdzie autor na podstawie medycyny wschodniej wskazuje stany, w których mięso jest konieczne do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziecie tam również mnóstwo wiedzy o żywieniu roślinnym. Moja dieta nadal w dużej części jest dietą roślinną, ale wybieram produkty świadomie, zarówno mięsne, nabiałowe, a nawet te z glutenem. Jestem zdrowa, nie mam żadnych alergii pokarmowych i nie choruję. Przeszłam długą drogę od zaburzeń odżywiania do świadomego jedzenia. Gotując w domu staram się, aby moje posiłki były jak najbardziej urozmaicone i kolorowe. Moje jedzenie opiera się głównie o nieprzetworzone produkty, świeże owoce, dużo świeżych i zielonych warzyw, sałatki, surówki, koktajle, dużo jajek, czasem ryba, czasem mięso, kasze, pełnoziarniste makarony itp. Żeby pomóc sobie jeszcze bardziej ukończyłam dwa kursy o żywieniu człowieka, edukuję się sama i ciągle dowiaduję się czegoś nowego. Jednak nie ulegam już żadnej modzie. Jem to co podpowiada mi mój organizm. Staram się prowadzić swoje życie w zgodzie z naturą.

Na swojej drodze napotkałam wiele osób, które wpłynęły na moje wybory żywieniowe i zaraziły bakcylem do żywienia, za co jestem im dzisiaj niezmiernie wdzięczna, ponieważ nie byłabym w tym miejscu w którym jestem dzisiaj. 
Odpowiadając na pytanie, czy wegetarianizm to dobry wybór, mimo doświadczenia nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bardzo trudne pytanie. Z punktu widzenia dietetyki wegetarianizm czy weganizm to diety niedoborowe (wapń, wit.D i B12, żelazo hemowe), lecz przy odpowiedniej suplementacji i z tym można sobie poradzić. Przykładem mogą być tysiące sportowców wegan/wegetarian osiągających spektakularne efekty treningowe.


Poniżej historia Patrica Baboumiana
wegetarianina, najsilniejszego niemieckiego strongmana z 2012 roku


Przykład Patrica pokazuje jaką moc ma dieta roślinna i jak przyczyniła się ona do poprawy jego osiągów. Takich postaci jest o wiele, wiele więcej, wystarczy poszukać w Internecie.

Czy dieta wege równa się zdrowa dieta?
Żadna dieta - zarówno roślinna, jak i taka która zawiera mięso, jeśli będzie nieodpowiednio zbilansowana nie jest zdrowa. Możemy być wege, ale jeść słodycze, co już nie będzie zdrowe. Każda dieta jest inna, każda w równym stopniu może dbać o serce, zdrowie i ogólnie samopoczucie, ale jeśli będzie źle zbilansowana i będzie zawierała przetworzone produkty, może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Należy pamiętać, że w tym kontekście dieta to sposób odżywiania, nie chwilowe widzimisię.
Dobrym wyborem jest jedzenie nieprzetworzonych, świeżych, organicznych, wiejskich produktów oraz duża ilość warzyw i owoców w diecie. Czy mięso musi być w takiej diecie? Może być obecne, ale nie koniecznie. Istotne jest, żeby było z chowu ekologicznego, gdzie zwierzęta mają zapewnione godne warunki życia i są szczęśliwe. W dobie chowu przemysłowego najważniejsza jest ilość wyprodukowanego mięsa, nie jego jakość. Pamiętaj o tym.
Dieta człowieka, który odżywia się według zdrowej zbilansowanej diety i tak w 70% jest wegetariańska.
Każdy sposób żywienia ma swoje plusy i minusy - warto o tym pamiętać.


Ciekawostki o wegetarianach

Według pewnych badań ludzie na diecie wegetariańskiej ładniej pachną, ponieważ nie jedząc mięsa automatycznie nie spożywają zwierzęcych feromonów. Powąchajcie osobę, która żywi się tłusto i je dużo mięsa. Pierwszą różnicę będzie widać już po sylwetce, druga to rzeczywiście zauważalny odór. Skąd się bierze? Mięso jest produktem silnie zakwaszającym organizm. Aby przywrócić homeostazę, ciało wraz z potem uwalnia toksyny, feromony oraz minerały, które po kontakcie z bakteriami żyjącymi na skórze, zaczynają gnić i wytwarzać nieprzyjemny zapach. Osoba, której dieta opiera się głównie na warzywach, czyli produktach alkalizujących, po pierwsze będzie miała smuklejszą sylwetkę, a po drugie będzie wydzielała mniej cuchnącego potu.

Ponoć wegetarianie z reguły żyją dłużej od reszty społeczeństwa, gdyż wraz z odstawieniem mięsa, następują u nich inne zmiany w nawykach żywieniowych. Wiąże się to z poprawą stanu zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Przyjmują mniej leków, rzadziej chodzą do lekarza i mają mniejszą masę ciała. 

Wegetarianie nawołują do zaprzestania jedzenia mięsa nie tylko z powodów etycznych czy zdrowotnych, ale także ze względów środowiskowych. Chodzi o to, że hodowle przemysłowe przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Obecnie na świecie hoduje się i zabija około 40 mld zwierząt rocznie. To ogromna liczba. Widać z tego, że zwierząt hodowlanych jest aż 5 razy więcej niż ludzi, a mimo to nadal mamy problem z głodem na świecie. Kolejnym argumentem jest problem z utylizacją odchodów tych zwierząt, co wpływa na pogłębienie się efektu cieplarnianego i kwaśne deszcze.Jak widać jest wiele czynników przemawiających za tym, aby ograniczyć mięso w naszej diecie na rzecz roślin. Nie ulegaj modzie i presji na bycie wege, zacznij od mniejszych zmian. Nie musisz od razu jeść samej trawy, wykluczaj produkty stopniowo. Pomyśl najpierw przed zakupem mięsa w sklepie jakie życie miało to zwierzę, a potem wybierz świadomie. Osobiście uważam, że przejście na wegetarianizm to proces, który powinien następować etapami. Nie róbcie tego z dnia na dzień jeśli w waszym jadłospisie dominują produkty odzwierzęce. Przede wszystkim dlatego, że to ogromny szok dla organizmu.
Za 100 lat wegetarianizm będzie normą.

Namaste!


Jeśli spodobał Ci się artykuł polub mnie na facebook'u! 

Czy ktoś z was jest wegetarianinem? 
Jak odbiera was najbliższe otoczenie? 
Podzielcie się w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger