WITAMINY DOBRE NA WSZYSTKO

Każdy z nas wie że powinniśmy spożywać witaminy, słyszymy to od rodziców, słyszymy w szkole na biologii, w telewizji reklamowane są magiczne pigułki z preparatami witaminowymi jako panaceum na wszystko, ale czym one tak naprawdę są? Zastanawialiście się kiedyś? 

Nazwa witamina pochodzi od łacińskich słów vita (życie) i amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową. Witaminy z definicji są niezbędne człowiekowi do życia i muszą być dostarczone z zewnątrz, ponieważ człowiek nie jest sobie sam w stanie ich wytworzyć. Z reguły tej wyłamuje się witamina D (kalcyferol), która produkowana jest przez komórki skóry pod wpływem promieni ultrafioletowych - tych ze słońca. Witaminy nie należą do typowych składników pokarmowych – pełnią funkcję regulacyjną. Nie służą do budowy organizmu, nie są też materiałem energetycznym. Jednak mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich brak wywołuje groźne choroby. 

Poniżej przedstawiłam pokrótce najważniejsze znane nam witaminy, ich rolę oraz źródło w pożywieniu.Zapraszam do lektury!WITAMINA A 
Rola: spełnia wiele ważnych fizjologicznych funkcji, między innymi odpowiada za zdrowie naszych oczu, dba o stan skóry, włosów i paznokci, zapewnia prawidłowy wzrost zębów i kości - co jest szczególnie ważne u dzieci, a także działa przeciwnowotworowo. 
Źródła w pożywieniu: Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Znajdziemy ją przede wszystkim w jajach, tłustych produktach mlecznych, tłustych rybach, wątróbce, a także w marchwi, jarmużu, szpinaku czy brokułach. 


WITAMINY Z GRUPY B 
Rola: Tiamina, niacyna, ryboflawina, kwas foliowy to tylko niektóre. Grupa tych witamin odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego - niedobór powoduje stany napięcia i rozdrażnienia. Witaminy z grupy B poprawiają pamięć, koncentrację i ogólną sprawność intelektualną, prócz tego pełnią ważną funkcję w procesach metabolicznych. 
Źródła w pożywieniu: Tutaj należy zauważyć że witamina B12 jako jedna z najważniejszych z grupy, w postaci przyswajalnej dla człowieka występuje jedynie w produktach odzwierzęcych. Resztę znajdziemy w orzechach i pestkach, fasoli, jajach, płatkach owsianych, dróbiu, mięsie, tłustych rybach, wątróbce, czy w szpinaku. 

WITAMINA C 
Rola: Witamina C, inaczej kwas askorbinowy ma działanie przeciwutleniające, chroni komórki organizmu przed starzeniem, wzmacnia odporność, chroni przed szkorbutem. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne dzięki czemu przyczynia się do szybszego gojenia ran. Ułatwia także wchłanianie żelaza do tkanek oraz uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek co chroni przed rozwojem anemii. 
Źródła w pożywieniu: wbrew powszechnej opinii cytrusy wcale nie zawierają tak wiele witaminy C.  O wiele więcej od cytryny czy grejfruta jest jej w aceroli, dzikiej róży, żurawinie, natce pietruszki, rokitniku, czerwonej papryce, chrzanie czy w brukselce. 


WITAMINA D 
Rola: Nazywana witaminą słońca. Odpowiada za zdrowie kości i zębów, jak również za dobry nastój. Wytwarzana jest pod skórą przez promienie ultrafioletowe pochodzące z promieniowania słonecznego. Jej niedobór skutkuje krzywicą u dzieci, zaburzeniami widzenia, osteoporozą, pogorszonym samopoczuciem (tzw. zespół jesienno-zimowy). Odpowiada także za utrzymywanie prawidłowego poziomu wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. 
Źródła w pożywieniu: najwięcej witaminy D pozyskamy wystawiając sie na działanie promieni słonecznych. Jednak wiele osób korzysta z kremów z filtrami, przez co utrudniają jej wytwarzanie. Dobrym źródłem są przede wszystkim tłuste ryby morskie jak łosoś, śledź, makrela. Niewielkie ilości znajdziemy także w gotowanych jajkach, wątróbce, olejach roślinnych spożywanych na surowo i dojrzewających serach. 

WITAMINA E
Rola: Naturalny przeciwutleniacz, witamina płodności i młodości. Chroni organizm przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego, co zapobiega namnażaniu się wolnych rodników i starzeniu skóry. Przeciwdziała zakrzepom, wpływa na prawidłową wydolność mięśni i wytwarzanie nasienia u mężczyzn. Ponadto korzystnie wpływa na wzrok i prawidłowy rozwój płodu a także zmniejsza ryzyko zapadalności na nowotwory. 
Źródła w pożywieniu: Najwięcej witaminy E znajdziemy w oliwie z oliwek extra virgin, potem w olejach tłoczonych na zimno: słonecznikowym i rzepakowym. Jako że należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jej dobrym źródłem jest także masło roślinne i żółtka jaj. Ponadto znajdziemy ją w białej kapuście, szpinaku, zarodkach nasion zbóż i kiełkach. 


WITAMINA K 
Rola: Odpowiada przede wszystkim za prawidłową krzepliwość krwi oraz zapobiega wewnętrznym krwotokom, co skutecznie rozwiązuje problem obfitych miesiączek u kobiet.
Źródła w pożywieniu: Znajdziemy ją głównie w ciemnozielonych i zielonych warzywach liściastych takich jak: brokuły, rzepak, szpinak, sałata, szparagi, groszek, brukselka, kapusta czy lucerna. Oprócz tego w owocach: awokado, pomidorach (tak, pomidor to owoc), brzoskwiniach.


Jedzcie zatem na zdrowie te witaminy które zawarte są w prawdziwym jedzeniu. Nie dajcie sobie wmówić, że kompleks witamin w tabletkach załatwi sprawę. Te wytworzone w laboratorium nie będą wchłaniały się w takim stopniu jak te z owoców czy warzyw. A razem z nimi otrzymujecie dodatkowo szereg innych nieciekawych substancji o których wolelibyście nie wiedzieć. Wybierajcie produkty sezonowe, od lokalnych sprzedawców, z targowisk, omijajcie te które wyglądają jak wywoskowane, ponieważ zawierają ogromne ilości środków chemicznych. Omijajcie paczkowane jedzenie z hipermarketów. Róbcie domowe przetwory na zimę i wybierajcie produkty jak najmniej przetworzone. 

Wszystkim czytelnikom życzę zdrowia! 
Jeśli podobał Ci się artykuł, nie zapomnij polubić mnie na facebook'u ! Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger