7 KORZYŚCI Z JAZDY NA ROWERZE

Lubicie rower? Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez niego. Nie mam samochodu ale bez roweru czuję się jak bez ręki. Jeżdżę nim wszędzie. Mój rower przyjechał ze mną nawet do Irlandii! Dzisiaj opowiem wam jakie korzyści niesie ze sobą regularna jazda jednośladem. Mam nadzieję, że dzięki temu i wy postanowicie przerzucić się na ten wspaniały środek lokomocji!
Zapraszam do lektury. 

Google grafika
Moja miłość do jazdy na rowerze zrodziła się od pierwszych dni kiedy nauczyłam się na nim jeździć. Wychowywałam się na typowej polskiej wsi i pamiętam jak jako 7 - letnia dziewczynka jeździłam malutkim w dodatku pożyczonym rowerkiem po polnych ścieżkach, wśród złotych łanów zbóż, po wiejskich sypanych kamieniami drogach... Swój pierwszy rower na własność, dostałam na komunię, oj jaka to była wtedy radość! Abstrahując, czy ktoś dzisiaj daje dzieciakom rower na komunię? Po drodze miałam jeszcze kilka modeli, jeździłam góralem, krossem i damką z koszyczkiem. Dzisiaj mam wypasioną holenderkę z sakwami, trochę już po przejściach, lecz kocham ten rower niesamowicie! Rocznie pokonuję około 2,5 tys. kilometrów. Służy mi głównie jako dojazd do pracy i na krótkie wycieczki. Sprawia mi to ogromną radochę i przynosi mnóstwo korzyści!

Holenderka w Irlandii o wschodzie słońca ;) 

Endorfiny i szczęście 
Podczas jazdy na rowerze, zwłaszcza przy ładnej pogodzie i wśród zieleni, uwalniają się endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia. Im częściej jeździmy rowerem tym więcej odczuwanego szczęścia w naszym życiu. 

Poprawa wydolności organizmu = zdrowe serce 
Wysiłek tego rodzaju należy do treningu tzw. cardio, czyli przyspieszającego pracę serca. Podczas jazdy nasze tętno przyspiesza, rozszerzają się naczynia krwionośne a co za tym idzie, serce pompuje więcej krwi bogatej w tlen - pierwiastka niezbędnego do życia. Ponadto jazda na rowerze przyspiesza tempo metabolizmu i wspomaga odchudzanie.

Ludziom w Holandii ze sklerozą szczerze współczujemy.


Unikanie korków i oszczędność czasu
Jeśli mieszkasz w dużym mieście, pełnym korków w godzinach szczytu, przerzuć się na rower! Nie trać czasu na stanie w sznurku samochodów i przeklinanie na innych kierowców. Na rowerze możesz ich wszystkich ominąć i ewentualnie im pomachać z pozdrowieniem. Na rowerze można jeździć nawet w garniturze ;) Zaoszczędzisz nie tylko czas, pieniądze na paliwo a także...

Jeżdżąc na rowerze zadbasz o środowisko
Według szacunków w 2025 roku liczba samochodów na świecie wyniesie około 1,5 miliarda i z biegiem lat ma być ich coraz więcej. Samochody są świetnym środkiem lokomocji na długie trasy, jednak najwięcej jest ich w miastach, gdzie de facto pokonujemy najmniejsze odległości. Są także źródłem hałasu i spalin, co nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Wybierając rower zadbasz o środowisko najlepiej jak możesz. Ciekawostką jest także fakt, że w miejscach gdzie ścieżek rowerowych jest więcej niż jezdni dla samochodów, ludzie chętniej korzystają z tych pierwszych.


Dotleniony mózg - sprawniejszy umysł
Tak samo jak w przypadku serca, dotleniony mózg pracuje lepiej. Dzięki temu poprawi się Twoja koncentracja i  pamięć, zmniejszysz też ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Wzmocnienie kości, stawów i mięśni
Rower jest bezpiecznym środkiem lokomocji nawet dla osób cierpiących na dolegliwości ruchowe. Nie obciąża stawów, za to pomaga je wzmocnić, to rewelacyjna alternatywa dla osób z urazami kolan. W zależności od posiadanego modelu możemy dostosować rower do naszych potrzeb. Przy problemach z kręgosłupem, lepszy będzie model na którym sylwetka jest wyprostowana, takie są np. rowery holenderskie, jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu mięśni, wybierzmy górala, który świetnie modeluje brzuch, łydki i pośladki. Na rynku mamy ogromny wybór. 

Spalone kalorie w przyjemny sposób
Już pół godziny jazdy na rowerze w umiarkowanym tempie pomaga spalić około 200 kcal. Godzina jazdy w szybszym tempie spali nawet 600, jeśli więc pracujesz nad zrzuceniem zbędnych kilogramów, pomyśl o regularnym treningu cardio na rowerze. Pamiętaj, że najwięcej spalisz pokonując wszelkie górki i wzniesienia. Im więcej potu tym więcej spalonego tłuszczyku 😉. 


Pozycja wyprostowana, wzrok przed siebie i jedziemy!
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do spróbowania jazdy na rowerze. Z pewnością u Ciebie w piwnicy stoi jakiś zakurzony model, wyciągnij go zanim lato się skończy. A może jesteś zapalonym rowerzystą/tką? Podziel się w komentarzach! 
Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u! 


2 komentarze:

  1. Same korzyści , nic tylko wyciągnąć rower i ruszać : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ruszać ruszać, póki jeszcze śniegu nie ma ;) deszcze i wiatry nie straszne ;)

      Usuń

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger