DOMY Z KONOPI


20/04 w amerykańskim kalendarzu to hucznie obchodzone święto marihuany. Jest to ważny dzień dla miłośników przyrody, ekologii, zdrowego jedzenia oraz wszystkiego co z tym związane. 
Lecz nie o samej marihuanie chcę wam dzisiaj opowiedzieć, gdyż artykuł na ten temat napisałam już jakiś czas temu, lecz o zastosowaniu konopi w... budownictwie! 
Słyszeliście już o najnowszych trendach w dziedzinie budownictwa ekologicznego? Beton konopny zwany fachowo hempcrete to nowość na polskim rynku. 

Mnie osobiście bardzo przypadł do gustu z racji swoich właściwości. Jest w miarę tani, energooszczędny, odpowiedni dla alergików i przede wszystkim przyjazny środowisku. Jego najciekawszą cechą jest fakt, że z upływem czasu robi się coraz bardziej wytrzymały, dlatego nazywany jest betonem. Jako fanka wszystkiego co ekologiczne i przyjazne środowisku, jestem zachwycona tą technologią. 
Jeśli zatem myślicie poważnie o budowie domu, a zależy wam na tym, żeby był energooszczędny i nie pochłonął przy budowie kosmicznej sumy pieniędzy, koniecznie czytajcie dalej!


CZYM JEST BETON KONOPNY?

Beton konopny (ang. hempcrete, od słów „hemp” – czyli konopie oraz „concrete” – czyli beton) to materiał, który ma szansę zrewolucjonizować światowe budownictwo naturalne, ponieważ silnie wpisuje się w trend odnawialnych zasobów. Charakteryzuje się ujemnym śladem węglowym, bo podczas wzrostu konopie pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż zużywa się go później do zrobienia z nich materiałów budowlanych. Beton konopny wykazuje wysokie zdolności izolowania termicznego, akumulacji ciepła, paroprzepuszczalności, jest niepalny, a po wyburzeniu budynku może być wykorzystany jako nawóz.
Nazywany jest „betonem”, dlatego że jest połączeniem wypełniacza ze spoiwem, oraz ze względu na stopniowe twardnienie - wapno jest coraz twardsze pod wpływem procesu karbonatyzacji, więc z roku na rok konstrukcja jest wytrzymalsza, a wapno przeobraża się powoli w skałę wapienną.


WŁAŚCIWOŚCI HEMPCRATE

Beton z konopi jest dobrym izolatorem termicznym, jest niepalny i odporny na rozwój grzybów i pleśni, a w razie potrzeby, np. po rozbiórce podlega 100% rozkładowi. Ma właściwości izolacji akustycznej oraz niesamowitą pojemność cieplną. Jest materiałem zawierającym celulozę - jego zdolność akumulacji ciepła jest zdecydowanie większa niż w materiałach mineralnych takich jak wełna mineralna. Zapewnia stateczność cieplną - mamy ciepłe ściany od wewnątrz, a straty ciepła są ograniczone, bo ciepło wolniej przenika przez ściany, a my oszczędzamy na kosztach energii. Jak pisze Albert Hebda na portalu medyczna marihuana: „hempcrete pozwala budować zdrowe budynki dzięki swojej zdolności do absorbowania i odprowadzania wilgoci z powietrza wewnątrz (higroskopowo). To pomaga pasywnie regulować wilgotność i zapobiega kondensacji, które mogą prowadzić do gromadzenia się toksyn i wzrostu czarnej pleśni. Hempcrete i jego wykończenia są „oddychające” (przepuszczające parę wodną), co przedłuża ich trwałość i maksymalizuje termiczną wydajność budynku.” Beton konopny charakteryzuje się wysokim stopniem zasadowości - zapewnia więc ochronę paździerzy konopnych przed rozwojem korozji biologicznej, przed grzybami i owadami.

DOMY Z KONOPI - REALIZACJE 

Na świecie domów postających z konopi jest już całkiem sporo. We Francji tego typu budownictwo cieszy się ogromną popularnością, ale nie tylko tam. Na całej kuli ziemskiej domy z konopi powstają jak grzyby po deszczu. Przykładem takich państw są Słowenia, Tasmania czy RPA, gdzie konopie są łatwo dostępnym i przede wszystkim tanim materiałem budowlanym. 

http://irka.org.rs

http://irka.org.rs

Na terenie Polskie także zrealizowano już kilka inwestycji. Prawdopodobnie pierwszą był domek eksperymentalny na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego, w Instytucie Włókien i Roślin Naturalnych, w którym ściany ocieplono betonem konopnym. Powstało też kilka budynków, w którym jedynie jedna ściana lub np. izolacja podłogi wykonana została z betonu konopnego. Pierwszy dom rekreacyjny, zrealizowany w ubiegłym roku całkowicie w technologii hempcrete, znajduje się w Teodorowie pod Białymstokiem. Ma powierzchnię użytkową 45 m2 i jest w pełni izolowany mieszanką wapienno-konopną. Firma Budynki z Konopi w 2017 roku zrealizowała już kilka domów całorocznych w tej technologii. Bez wątpienia będzie się ten rodzaj budownictwa rozwijać - o ile zbiór oraz przetwórstwo konopi na cele budowlane będą technologicznie bardziej dostępne dla rolników.Tekst oryginalny: Muratordom.pl


A co wy myślicie o takim pomyśle? 
Koniecznie podzielcie się w komentarzach! Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u i udostępnij znajomym! 


1 komentarz:

  1. Ja jestem przekonany do tej technologi.Jedyny problem aby byly firmy autoryzowanejest chalupnictwo i to zniecheca potecjalnych inwestorow.We Francji instytuty budowlane autoryzuja producentow materialow i wykowawcow ubezpieczyciele domu tego wymagaja.A u nas krzyczy sie tylko BUDOJCIE!!! Gdzie nasi INZYNIEROWIE oraz ARCHITEKCI.Namawiaja do budowania na wlasne ryzyko.Polak chce miec pewnosc ze to beton a nie sciana z konopi.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger