NAJLEPSZE KSIĄŻKI O ODŻYWIANIU I ZIELONYM ŻYCIU

Dawno mnie tu nie było, ale to wszystko dlatego, że ostatnie tygodnie poświęcam więcej czasu na czytanie niż pisanie i oczywiście na pracę. Ale nie martwcie się! Moje zasiedzenie w książkach zaowocuje już niedługo nowymi artykułami na blogu, ponadto odejdzie trochę pracy zawodowej więc będę miała czas, żeby w końcu ubrać w słowa wszystkie moje pomysły. A jest ich całkiem sporo! 
W związku z tym moim fanatyzmem książkowym dzisiaj przychodzę do was z postem edukacyjno - polecającym. Na wielu forach i grupach fejsbukowych bardzo często pojawia się pytanie jakie są najlepsze książki o tematyce zdrowotnej czy stricte o odżywianiu, diecie roślinnej i życiu w zgodzie z naturą. Postanowiłam zatem zebrać w jednym miejscu wszystko co mnie zainspirowało do rozwoju i spojrzenia na życie z innej, lepszej perspektywy. Znalazła się tutaj różna tematyka. Dla niektórych prawdopodobnie rozbieżna, natomiast dla mnie wszystkie pozycje są ze sobą powiązane w jakiś sposób. Umieściłam w tym spisie najlepsze tytuły książek, które uważam, że koniecznie trzeba przeczytać, jeśli ważne jest dla Ciebie Twoje zdrowie i chcesz cieszyć się nim przez długie lata, interesujesz się dietą roślinną, odżywianiem, zdrowiem, ziołami i roślinami. Te pozycje wzbogacą Twoją wiedzę, jeśli również masz na uwadze troskę o środowisko naturalne i zwierzęta oraz nie przechodzisz obojętnie wobec destrukcyjnej działalności człowieka na naszą planetę. 
Polecam je każdej osobie, która chce jeszcze bardziej zgłębić temat życia na zielono, chce być świadoma tego co się dzieje w świecie i w każdej kwestii ważne są dla niej dowody poparte rzetelnymi badaniami naukowymi. 
W miarę upływu czasu i przeczytanych pozycji, będę regularnie uzupełniać tę listę, a post będzie od czasu do czasu odświeżany. 
Jesteście ciekawi?
Zapraszam do lektury! 

książki o weganizmie
Dla porządku i odróżnienia pozycji przeczytany od tych nieprzeczytanych wprowadziłam podział na kolory:
Zielonym oznaczone zostały pozycje przeczytane.
Czerwonym kolorem te, które zamierzam przeczytać lub zapoznać się bliżej.KSIĄŻKI:
 1. W dżungli zdrowia Beata Pawlikowska - Książka, którą przeczytałam w 2014 roku kompletnie zmieniła moje postrzeganie jedzenia i stosunek do tego co wkładam do ust. To był początek mojej żywieniowej rewolucji, którą zaczęłam rok wcześniej, natomiast dzięki tej pozycji zrezygnowałam przede wszystkim z jedzenia mięsa na korzyść większej ilości warzyw i owoców w diecie. Mimo, że książka jest napisana w specyficznym dla pani Pawlikowskiej stylu, ponieważ często pojawia się zwrot: ROZUMIESZ?  (dla niektórych może wydawać się zbyt obcesowym zwrotem w pewnych momentach), to dla mnie wtedy była swoistą biblią na temat zdrowia i odżywiania.
 2. Odżywianie dla zdrowia Paul Pitchford - Obszerna publikacja na temat odżywiania oparta o wschodnią medycynę i współczesną wiedzę o człowieku i funkcjonowaniu organizmu. Książka uczy sztuki diagnozowania pospolitych zaburzeń i chorób oraz tłumaczy jak za pomocą pożywienia można wyleczyć wiele schorzeń, stopniowo rezygnując z zachodniej diety opartej o produkty odzwierzęce na rzecz diety uwzględniającej w dużej mierze warzywa i nierafinowane zboża. Publikacja zawiera ponadto całe mnóstwo przepisów na uzdrawiające potrawy, a także porady dla kobiet w ciąży, osób starszych, dzieci, sportowców, osób zainteresowanych głodówkami leczniczymi czy osób zmagających się z uzależnieniami od różnych używek. Jedna z tych książek, które czyta się stopniowo i które warto mieć na półce w domu aby móc często do niej wracać. 
 3. Wege Siła Brendan Brazier  - Pozycja obowiązkowa dla wegan-sportowców oraz każdej osoby uprawiającej sport i chcącej poprawić swoje wyniki. Autorem książki jest kanadyjski triathlonista i aktywny propagator diety roślinnej, który w prosty sposób tłumaczy jak przejść bez bólu na weganizm i poprawić wydolność organizmu. W książce znajdziemy autorską dietę Brendana zaprojektowaną na potrzeby osób aktywnych, jadłospisy, przepisy na poszczególne dania i mnóstwo informacji na temat jaką rolę odgrywają poszczególne składniki w naszej diecie. Pozycja, która w prosty i przyjemny sposób uczy prawidłowego komponowania diety roślinnej nawet dla laików w zakresie dietetyki. 
 4. Mięsoholicy Marta Zaraska - Książka w oryginale napisana w języku angielskim w świetny sposób tłumaczy, dlaczego ludzie w ogóle zaczęli jeść mięso, jak kształtowały się nasze nawyki żywieniowe na przestrzeni stuleci oraz jaka reakcja chemiczna odpowiedzialna jest za uzależnienie ludzi od smaku mięsa. W książce znajdziemy również mnóstwo informacji na temat działalności przemysłu mięsnego i jego wpływu na gospodarkę, środowisko oraz nasze codzienne wybory w sklepie. Autorka jak sama podkreśla jest wegetarianką z naciskiem na: to skomplikowane, ponieważ na co dzień wybiera dietę roślinną, to nie odmawia spróbowania swojskiej kiełbasy czy zjedzenia innych produktów odzwierzęcych raz na parę miesięcy. 
 5. Nowoczesne zasady odżywiania dr Colin Campbell - Bardzo przystępna lektura omawiająca korzyści wynikające z przejścia na dietę roślinną. Oryginalny tytuł książki The China Study jest wynikiem ponad 40 letnich obserwacji społeczności w chińskich prowincjach, analizy ich stylu życia i nawyków żywieniowych, a następnie porównuje swoje wyniki z obserwacją zachowań społeczeństw zachodnich. Wnioski do jakich dochodzi są zatrważające: żywność pochodzenia zwierzęcego odpowiedzialna jest za powstawanie niemal 90% chorób cywilizacyjnych w XXI w. takich jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, Alzheimer, czy otyłość, a białko pochodzenia zwierzęcego jest najbardziej kancerogennym składnikiem pożywienia, wbrew temu co wmawia nam przemysł spożywczy. Osobiście po przeczytaniu tej książki już nigdy nie wrócę do diety tradycyjnej. 
 6. Medycyna stylu życia Praca Zbiorowa -  Fantastyczna pozycja nie tylko dla uczniów i studentów związanych z kierunkami nauk medycznych, ale przede wszystkim dla ludzi którzy chcą uporządkować swoją wiedzę o zdrowiu. Książka jest odpowiedzią na liczne mity krążące nadal wśród społeczeństwa. Traktuje między innymi o modach na różnego rodzaju diety (paleo, wegańska, bezglutenowa, bezlaktozowa itp.) porusza wątki związane ze szczepieniami, co w dzisiejszym natłoku różnych informacji jest cennym źródłem wiedzy, mówi o uprawianiu sportu, wpływie stresu na odczuwaną satysfakcję z życia, różnego rodzaju używkach, środowisku w którym żyjemy i wielu wielu innych aspektach związanych ze zdrowym i zrównoważonym stylem życia. Obowiązkowa pozycja dla każdego człowieka, który dba o swoje zdrowie i dla wszystkich zainteresowanych zdrowym i zrównoważonym stylem życia. 
 7. Ekożycie pod lupą Nathanael Johnson - Rozważania na temat ekożywności, nowoczesnych technologii, szczepień i życia z dala od cywilizacji. Autor książki zaczyna swoją opowieść od momentu, w którym wraz z bratem, będąc jeszcze dziećmi, siedzieli na werandzie podczas deszczu przez kilka godzin, aby móc przez kilkanaście minut pograć w gry na komputerze. Spędzanie czasu na dworze było warunkiem, który postawili rodzice aby chłopcy mogli korzystać z komputera. Autor zabiera nas w podróż przez szereg dociekań na temat życia bez technologii i udogodnień XXI wieku, masowej produkcji jedzenia, wpływu szczepień na ludzi i dzieli się wręcz zaskakującymi wnioskami. Jako syn pary hippisów sam postanawia zweryfikować wszystkie wartości, które zostały mu przekazane przez rodziców i odpowiedzieć na pytanie czy mają rację, czy może jednak się mylą w kwestiach związanych ze zdrowiem i życiem w stylu eko... 
 8. Medyczna marihuana. Historia hipokryzji Dorota Rogowska - Szatkowska - Książka intryguje już samym tytułem. Od dawna szukałam pozycji, która w naukowy sposób wyjaśni działanie i zastosowanie konopi w medycynie i w końcu trafiłam. Dla wielu osób marihuana nadal jest nielegalnym narkotykiem i bramą do zostania ćpunem. Moim zdaniem marihuana i ogólnie konopie to niezwykłe rośliny o szerokim spektrum zastosowań, które wymagają szerszych badań klinicznych i bardziej szczegółowego poznania ich wszystkich właściwości. Książka dotrze do mnie już niebawem, także pojawi się bardziej szczegółowa recenzja. 
 9. Wege. Dieta roślinna w praktyce Iwona Kibil - Jestem ogromną fanką pani Iwony, ponieważ w dobie chłamu od znachorów i pseudoznawczyń diety wegańskiej, to właśnie pani Iwona jest dyplomowanym dietetykiem z wieloletnim stażem i ogromną wiedzą na temat stosowania diety roślinnej. Prócz ostatnio napisanej książki i serii wykładów, pani Iwona prowadzi także świetny kanał na YT, na którym opowiada o korzyściach jak i zagrożeniach wynikających ze stosowania diety wegańskiej, a także pokazuje, że dieta roślinna jest smaczna i kolorowa. Książki jeszcze nie czytałam, aczkolwiek znając panią Iwonę z kanału śmiało mogę polecić tą pozycję wszystkim początkującym roślinożercom i osobom, które interesują się dietą roślinną, a nie wiedzą o co należy zadbać i na jakie składniki pożywienia zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiego sposobu odżywiania.
 10. Pojutrze. O miastach przyszłości Paulina Wilk - Na tą pozycję czekam również z niecierpliwością. Kiedy usłyszałam o niej na kanale Kasi Gandor, postanowiłam od razu ją zamówić. Książka jest odpowiedzią na pytanie jak będą wyglądały miasta za 10, 15 czy 20 lat. Ich nierzadko chaotycznej rozbudowy nie da się już zatrzymać, a przecież człowiek musi gdzieś żyć, niezależnie od tego czy miasto sprosta wymaganiom i coraz większej liczbie ludzi czy nie. Jestem ogromnie ciekawa wizji jaką przedstawiła autorka i tez, które stawiają naukowcy chcący ulepszyć nasze miasta przyszłości. 
 11. Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu. Gene Stone, Michael Greger - Jedna z tych książek traktujących o zdrowiu i odżywianiu. Przystępna i aktualna książka napisana przez lekarza, który przekonuje, że możemy ustrzec się wielu poważnych chorób dzięki odpowiedniemu odżywianiu. Każdy z piętnastu rozdziałów poświęcony jest innej chorobie oraz zaskakująco prostym sposobom pozwalającym jej uniknąć. Autor omawia również dwanaście grup pokarmów, które powinniśmy wprowadzić do swojej codziennej diety, żeby czuć się lepiej i żyć dłużej. Wszystkie zalecenia doktora Gregera są poparte wieloletnimi badaniami (lubimyczytać.pl). 
 12. Jedz co chcesz. Sąd nad polskim stołem. Krystyna Naszkowska - Po przeczytanej recenzji stwierdziłam, że koniecznie muszę zapoznać się bliżej z tą książką. Czy istnieje dieta idealna? Czy wszystko to co usłyszymy w reklamach jest prawdą? Czy naukowcy kłamią? Czy GMO to dobrodziejstwo czy przekleństwo? Czy jaja nas żywią czy trują? Czy jedząc ekologiczną żywność będziemy żyć dłużej? Czy masło jest zdrowsze od margaryny? Czy mięso zmienia nas w agresywnych drapieżników? Na te i inne pytania mam nadzieję odnaleźć odpowiedzi w tej książce. 
 13. W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki Marcin Rotkiewicz  -  W dobie sprzecznych informacji na temat żywności modyfikowanej genetycznie, szczepionek wywołujących autyzm i glutenu który wywołuje 50 różnych chorób postanowiłam sprawdzić co na ten temat ma do powiedzenia dziennikarz naukowy Marcin Rotkiewicz. Książka jest już zamówiona, także z niecierpliwością wyczekuję kiedy do mnie dotrze. 
 14. Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta. Natalia Sosin - Krosnowska - Tą pozycję zostawiłam sobie na koniec, ponieważ jednym z moich celów w życiu jest budowa domu na wsi, z daleka od miasta, zgiełku i hałasu. Wychowałam się na wsi i tam też chcę wrócić, jednak aby tego dokonać potrzeba wielu zmian i wielu działań, także mam nadzieję że ta pozycja pomoże mi odpowiedzieć na wiele pytań i pozwoli pomóc spełnić marzenie o życiu z dala od miasta. Spodobał Ci się wpis? Polub na facebook'u i udostępnij znajomym! 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ŻYJ ZIELONO , Blogger